SAHA İstanbul; savunma, havacılık ve uzay teknolojileri sektöründe güçlü iş birlikleri yapmaya devam ediyor.

Savunma sanayii ihracatını geliştirecek dev iş birliği için imzalar atıldı.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ile Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSİ), sektörün uluslararası alanda payını artırmaya yönelik önemli bir iş birliğine imza attı.

Savunma ve havacılık sanayi ürünlerine pazar bulmak, mevcut pazar paylarını geliştirmek ve savunma sanayi ihracatını geliştirmek amacıyla SSİ ile SAHA İstanbul arasında işbirliği protokolü imzalandı. 

Türkiye’nin son yıllarda uluslararası savunma, havacılık ve uzay endüstrisinde yürüttüğü başarılı Millî Teknoloji Hamlesi’nin en büyük destekçisi olan SAHA İstanbul, havacılık alanında uluslararası önemli çalışmalarda yer almaya devam ediyor. Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSİ) ile Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) arasında, savunma ve havacılık sanayii ürünlerine pazar bulmak, mevcut pazar paylarını geliştirmek ve savunma sanayi ihracatını geliştirmek amacıyla 16 Mart 2022 tarihinde  bir işbirliği protokolü imzalandı.

Avustralya'dan Taipan helikopter filosuna erken emeklilik kararı Avustralya'dan Taipan helikopter filosuna erken emeklilik kararı

Türk havacılık ve savunma sanayii ülke sınırlarını aştı

Söz konusu protokolde; modern savunma sanayiinin geliştirilmesi ve TSK’nın modernizasyonu ana misyonuyla çıkılan yolda Türk savunma ve havacılık sanayiinin geliştirdiği özgün ürünlerle TSK ve emniyet güçlerinin hızla modernize edildiği ve kazanılan bu yetkinliklerin dünyanın dört bir yanındaki dost ve müttefiklerle paylaşıldığı vurgulandı. 

SSİ ve SAHA İstanbul arasındaki iş birliği, koordinasyon ve paylaşımı güçlendirmek, buna ilişkin problem ve gelişme alanlarının tespit edilerek çözüme yönelik uygulamaları hayata geçirmek üzere çalışmalar gerçekleştirilecek, sektörün sorunlarının ve çözüm önerilerinin belirlenmesinde ve bu sorunların çözümüne yönelik çalışmaların yapılmasında birlikte hareket edilerek lüzumlu görülen alanlarda ortak eğitim çalışmaları yapılacak. 

Ayrıca, uluslararası savunma ve havacılık sanayii fuarlarına, SAHA İstanbul ve üyelerinin katılımı ile SAHA İstanbul tarafından düzenlenecek SAHA Expo Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı, SSİ tarafından desteklenecek.