Milli Savunma Bakanlığı Mısır, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de yapacağı Medusa 2020 ortak tatbikatına tepki gösterdi.

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

Doğu Akdeniz'de gerek Yunanistan ile yaşanan anlaşmazlık gerekse Türk gemisine yapılan baskınla oluşan gerginliğe bir yenisi daha eklendi. Mısır, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Güney Kıbrısa ait ordular İskenderiye açıklarında Medusa 2020 adı verilen ortak bir hava ve deniz tatbikatı yapacak.

Milli Savunma Bakanlığı 30 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında yapılacak tatbikata, "Söz konusu tatbikat, gerginliği arzulayan, barış ve diyalogdan kaçan tarafları bir kez daha göstermiştir.” şeklinde açıklama yaparak tepkide bulundu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "30 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında İskenderiye'de çok uluslu ortak havacılık tatbikatı gerçekleştirilecek. Savunma ve operasyonel işbirliğimizi geliştirmek için ortaklarımızla tatbikat yapmayı dört gözle bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.