Devletin savunma ile ilgili projelerini yurtdışındaki şirketlere aktaran, aralarında albay, yarbay ve binbaşının da bulunduğu 6 kişi yapılan operasyon sonucu gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce, 27 Ocakta başlatılan operasyon kapsamında, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini temin ve askerî casusluk" suçlarından, 2'si emekli albay, 1'i emekli astsubay, 1'i sivil 4 kişi yakalanmıştı.

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

Yakalanan kişilerde ele geçen dijital veriler, Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM ve İstihbarat Şube Müdürlükleri'nde görevli uzman polislerden oluşan analiz ekiplerince incelendi.

Elde edilen veriler ve mesaj trafiklerini tek tek ele alan özel ekip, "çok gizli" olduğu değerlendirilen çok sayıda mesajlaşmayı deşifre etti.

Stratejik bilgilerin gizlilik derecesinin tespiti için komisyon kuruldu

Mesaj trafiklerinden elde edilen askerî ve stratejik bilgilerin gizlilik derecesini tespit etmek üzere TEM Şube Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı ile Başsavcılığın koordinesinde bir komisyon kuruldu. Komisyon, "devletin gizli kalması gereken bilgilerinin zanlılar tarafından yabancı menşeli şirketlere aktarıldığını" teyit etti.

Ocak ayında yakalanan zanlıların ifadeleri ve komisyon raporları doğrultusunda genişletilen delillendirme çalışmaları sonrası operasyonlara devam edildi.

Bu kapsamda haklarında gözaltı kararı verilen 2'si Savunma Sanayii Başkanlığı çalışanı, 1'i emekli albay, 1'i muvazzaf albay, 1'i muvazzaf yarbay, 1'i muvazzaf binbaşı, 3'ü özel sektör çalışanı olmak üzere 9 şüpheliden 6'sı gözaltına alındı.

Haklarında gözaltı kararı çıkarılan diğer zanlıların yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.