Türk savunma sanayii, hedeflenen ihracat rakamlarının üzerine çıkarak büyük bir yükseliş kaydetti.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar AA'ya verdiği röportajda, Türk savunma sanayiinin 2022 yılındaki ihracat rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haluk Bayraktar, Türk savunma sanayii ihracatının yüzde 36,9 artışla 4 milyar 395 milyon dolar seviyesine çıkarak rekor kırdığını söyledi.

Bayraktar, ithalat rakamlarına da yer verdi. Buna göre ihracat rakamları 2 milyar doların altına inmeyi başardı.

Haluk Bayraktar, 2021 yılında kilogram başına 48,4 dolar olan ihracat rakamlarının 2022 yılında 55,9 dolara yükseldiğine dikkat çekti.

Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

ASELSAN'dan ihracatta büyük başarı

İlerleyen süreçlerde bu artışın doğrusal olmaktan ziyade üssel (exponential) bir artış göstermesi beklendiğini kaydeden Bayraktar, bunu Türkiye savunma sanayiinin çok çeşitli yerli ve milli ürün yelpazesine sahip olmasına ve çok miktarda platform üretip ihraç edebilen bir ülke haline gelmesine bağladı.

Bayraktar; ihraç edilen ürünlerin oyun değiştiren teknolojilere sahip olması, gerçek muharebe koşullarının geri bildirimleriyle güncellenip geliştrilmesi ve başarısı kanıtlanmış sistemler olması sebebiyle uluslararası arenada her geçen gün daha fazla ülkenin ilgisini üzerine topladığına dikkat çekti.

Bayraktar: Litvanya Savunma Bakanı, Baykar'ın Ukrayna için bağışladığı  SİHA'nın kendilerine ulaştığını açıkladı - BBC News Türkçe

Bayraktar, teslimat öncesi aşamadaki çok sayıda ürünün süreçlerinin tamamlanmasının ardından yurt dışına açılacaklarını ve bununla da mevcut ihracat başarısının çpk üzerine çıkılacağını söyledi:

"Halihazırda montaj ve test süreçleri devam eden çok önemli stratejik platformların da bu süreçleri tamamlaması, onların da muharebe sahasının bir oyuncusu haline gelmesini müteakip ihracatımızın önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı bir şekilde artış göstermesi beklenmektedir. Özellikle insansız sistemlere ilişkin ülkemizin dikkati çeken üstünlüğü ve muharebe konseptlerinin bu yönde değişiyor olması savunma sanayiimizin vizyon güncelliğini yakaladığını, hatta bazı konularda dünya vizyonunu şekillendirdiğini göstermektedir."

Bayraktar, 1 milyar doların üzerindeki insansız hava aracı ihracatının sektörün toplam ihracatının yüzde 24,5'ini oluşturduğuna işaret ederek, "Bu da umudumuzu haklı kılan önemli göstergelerden birisi olmaktadır." dedi.

Burkina Faso savunmasını Türkiye ile güçlendiriyor

"Ana platformlar; mühimmat ve çeşitli ekipmanların da satışını artırıyor"

Diğer taraftan, savunma sanayii ihracının Türk coğrafyası, Orta Doğu, Uzak Asya, Afrika, Avrupa, NATO gibi geniş alana yayılmasının sürdürülebilirlik açısından da güven verdiğini vurgulayan Bayraktar, platform satışlarının beraberinde mühimmat, yer ekipmanları, yedek parça, bakım ve onarım malzemeleri, eğitim, simülatör gibi pek çok unsurun sürekli satışını tetikliyor olmasının beklentileri artırdığını bildirdi.

KOBİ'lere ihracat fırsatı doğuyor

Bayraktar, birçok KOBİ'nin sektördeki büyük oyuncuların açtığı ihracat kapısından dünya pazarlarına açılma imkanına ulaştığını ifade ederek SAHA Expo gibi uluslararası buluşmaların ihracat çabalarına katkı sağladığını kaydetti.

[Nurol Makina tarafından üretilen Ejder Yalçın 4x4 taktik tekerlekli zırhlı araç (TTZA), Burkina Faso'nın başkenti Vagadugu'da görüntülendi.]

İhracat strajesi tavsiyesi

Haluk Bayraktar son olarak Türk savunma sanayiinin dünya pazarındaki payının istenilen seviyeye ulaşması için şu tavsiyelerde bulundu:

"İlerleyen süreçte geniş bir ürün yelpazesiyle uluslararası pazarlara çıkacak olan Türk savunma sanayii ürünlerinin bu pazardan hak edeceği payı alabilmesi için "algı yönetimi, lobi, pazarlama, fuarlar ve tanıtım süreçleri" gibi ihracatı destekleyecek bütün unsurların sistematik bir şekilde değerlendirilmesi ve eş güdüm içinde kalıcı bir artış trendinin yakalanması gerekmektedir. Bir taraftan kamu kurumları, bir taraftan kamu firmaları, vakıf firmaları, diğer taraftan da özel sektör ve üniversiteler bilinçli bir şekilde üzerine düşen her türlü görevi hassasiyetle yapmalı, kamu bu konuyla ilgili gerekli orkestrasyonu hatasız sürdürmelidir."