Üstün kabiliyetli, özgün tasarıma sahip çözümler üreten Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği, 10 yaşında.

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın desteği ve üstün gayretleri ile Türkiye'yi dünyanın her yerinde aranan, tercih edilen, referans gösterilen bir seviyeye getiren Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği'nin Yönetim Kurulu Başkanı A. Naki POLAT, Birliğin 10'uncu yılı geride bıraktığına atfen "birlikte güçlü olunduğuna" dair yazılı bir mesaj yayınladı.

"800 milyon dolar olan ihracatımızı 3 milyar dolar seviyelerine çıkardık"

Birliğin, 60 firma ile kurulduğunda belirlenen hedefin, sektörün tamamını temsil edebilmek olduğunu söyleyen A. Naki POLAT, "Bugün 1.100’e ulaşan üye sayımızla sektörümüzü bir araya getirdik, birlikte büyük bir güce ulaştık. Kurulduğumuzda 800 milyon dolar olan ihracatımızı 3 milyar dolar seviyelerine çıkarttık. Yeni pazarlara ulaşma hedefimizde ise bugün 170 ülkeye ihracat gerçekleştiren bir sektör konumuna ulaştık." dedi.

Savunma sanayii ihracatına değer katıldı

Polat, sektörün son 10 yılda sadece mühimmat, parça ve ekipmanla sınırlı kalmayıp gemi, helikopter, zırhlı araç, simülatör, roket ve füze sistemleri, İHA ve SİHA gibi platformlarının ihracatını gerçekleştirerek, ülke ortalamasının çok üzerinde yer alan $/kg oranını yüzde 20 artıraıp 60$/kg seviyesine çıkararak savunma sanayii ihracatına değer kattıklarına dikkat çekti.

Savunma ve Havacılık sektörü olarak en büyük hedeflerinin Türkiye’nin gururu olmak olduğunu söyleyen Polat; havada, karada, denizde, uzayda ve siberde, bugün şanlı Türk bayrağının yerli ve millî ürünlerinin üzerinde, dünyanın her yerinde olmasını amaçladıklarına işaret etti. 

İsrail'den bir NATO ülkesine 120mm tank mühimmatı satışı İsrail'den bir NATO ülkesine 120mm tank mühimmatı satışı

Başkan Polat, bu sektörün geleceğine güvenle ve umutla baktıklarını ve birlikte başarılanlarla yeni hedefler için cesaretlendiklerini de kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100’üncü, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği'nin 12’nci yılında tüm hedefleri 12’den vurmak için çalışmaya, üretmeye ve başarmaya devam edeceklerinin altını çizen Polat, son olarak "Birlikte Güçlüyüz" mesajı verdi.