İnsansız hava aracı teknolojisi konusunda dünyanın en önemli firmalarından biri haline gelen Baykar Teknoloji, Bayraktar TB2’de yakaladığı ihracat başarısını AKINCI’ya da aktardı.

Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi

Geçtiğimiz günlerde A Haber canlı yayına katılan Baykar Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, AKINCI TİHA’nın beş ülkeye ihraç edildiğini açıkladı.

Baykar Teknoloji’nin faaliyet alanlarını ve ihracat potansiyelini anlatan Bayraktar;

“AKINCI 2019’da ilk uçuşunu yapmıştı. 1.5 sene sonra da göreve başladı. Aradan geçen yaklaşık bir buçuk senede AKINCI 15 bin saatlik uçuş gerçekleştirdi. Ayrıca AKINCI TİHA için 5 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzaladık.” ifadelerini kullandı.

AKINCI-B’de süpersonik füze TRG-230-İHA atışı

Türkiye’nin ilk süpersonik füzesi TRG-230-İHA ilk kez fırlatıldı. AKINCI TİHA üzerinden yapılan fırlatma işlemi başarıyla gerçekleştirildi.

Hedefin tam isabetle vurulduğu fırlatma işlemi ROKETSAN resmî Twitter hesabı üzerinden paylaşıldı. Yapılan paylaşımda, "Bayraktar AKINCI TİHA'mızdan ilk atışı yapılan ve Türkiye’nin ilk havadan karaya süpersonik füzesi olan TRG-230-İHA ile 100 kmüzerindeki hedef tam isabetle vuruldu! Milli mühendislik kabiliyetlerimizle sınırları aşmaya devam ediyoruz!" ifadelerine yer verildi.

TRG-230-İHA füzesi, Çorlu'daki BAYKAR tesislerinden havalanan AKINCI TİHA üzerinden Sinop açıklarında 7,62 km irtifadan fırlatıldı.

20 km ile 150 km arası etkili menzile sahip olan TRG-230-İHA'nın havada otonom ateşlenme yeteneği ile SİHA'lara süpersonik hızda, kritik hedeflere kısa sürede etki etme kabiliyeti kazandırdı.