Kanada, Türkiye'nin yerli üretimi olan S/İHA'larda kullanılacak kameraları satmama kararı aldı. Bu kararın hemen ardından Türk savunma sanayii adeta tek yumruk olarak bu konuda açıklamalar yaptı. BAYKAR Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da sosyal medya üzerinden yayınladığı bildiri ile ambargo kararına karşı tepkisini gösterdi.

Selçuk Bayraktar resmî Twitter hesabında, dünyada rekor sayılabilecek düzeyde -yüzde 93- yerlilik oranına sahip S/İHA'ların Karabağ'da destan yazmasını gerekçe göstererek kamera satışını iptal eden Kanada'ya mesaj niteliğinde bir yazısını "İlk notu 6 ay önce yazmışız... Değişen bir şey olmadı... 6 ay sonra da olmayacak... Muhtemelen 6 aya kalmaz bir daha yazarız..." yorumuyla paylaştı.

Bu yapılan ambargonun Türkiye için bir problem olmadığını fakat ileride ihtiyaç duyduğu anda Türkiye'nin SİHA satmaması Kanada için ciddi bir problem olabileceğinin mesajını veren Selçuk Bayraktar yayınladığı yazıda şunları ifade etti:

"Son günlerde çıkan ambargo haberleri üzerine bilgilendirme / 2

Litvanya'dan H145 helikopteri siparişi Litvanya'dan H145 helikopteri siparişi

Bilinmesinde fayda olan bazı hususları izah etmem gerektiğini düşünüyorum.

S/İHA dediğimiz aslında içinde 40'a yakın bilgisayar bulunan bir robot uçak. Bayraktar TB2 SİHA'larımızı kritik tüm aksamlarından bileşenlerine, uçuş görev bilgisayarından yazılımına ve donanımına, aerodinamiğinden mekaniğine kadar tümüyle millî ve özgün tasarıma sahip olarak geliştiriyoruz.

Dünyada rekor sayılabilecek bir düzeyde %93 yerli katkıyla ve gururla üretiyoruz. Birçok ülkeye ihraç ettiğimiz, dünya basınının neredeyse her gün başarılarını gıpta ile yazdığı ve yüksek teknolojide ülkemizin bayrağını en üst düzeye çeken bir sistemler bütünü.

Kanada'nın S/İHA'larımızın adeta destan yazdığı Karabağ Tek Vatan Harekâtı'nı gerekçe gösterip SİHA'mıza kullanıcının seçimiyle taktığımız faydalı yük denilen bir aksamı/kamerasını satmaması, hâlihazırda yerlisi ülkemiz tarafından geliştirilip üretilip, yurt içi ve yurt dışında dahi kullanıma sunulmuşken bizim için herhangi bir problem oluşturmaz.

Lakin günün birinde, acil ihtiyacı olduğunda Türkiye'nin Kanada’ya SİHA satmaması onlar için ciddi bir problem olabilir. Zira dünyada muharebe tecrübesine sahip SİHA, Türkiye dahil sadece 4 ülkede var. Türkiye, güvenlik güçlerimizin çok geniş yelpazede başarılı muharip kullanımı sayesinde bu alanda dünyada lider.

Havacılıkta ileri birçok ülke gibi Kanada'nın da bizim ürettiğimiz sınıflarda İHA'sı veyahut SİHA'sı yok. Ancak ithal etmek için başlattıkları bir programları var...

Ambargolar bu işe ilk başladığımızdan beri, yıllardır var. Ama hiçbiri bizi engelleyemedi, yolumuzdan döndüremedi.

Yukarıda anlattığım sebeplerle milli S/İHA'larımızla ve Türkiye'nin her gün güçlenerek gelişen savunma sanayii ekosistemiyle gerçekten övünebilirsiniz.

Bizim için dün nasılsa bugün de öyle...

Değişen hiçbir şey olmadı. Bundan sonra da olmayacak!

300.000 saatten fazla gökyüzünde başarıyla görev yapan milletimizin S/İHA'ları, ülkemizin güvenliği için uçmaya devam ediyor, edecek...

Semalarımızda Hür ve Özgür...

#MilliTeknolojiHamlesi
Selçuk Bayraktar
BAYKAR Teknoloji Lideri
14.04.2021"