TEKNOFEST 2021 fuarına TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde katılan Pardus Eğitmeni Şenol Aldıbaş, SavunmaTR'ye Pardus'un kurumsal ve bireysel kullanıcılara dair çalışmaları hakkında bilgi verdi.

"Göç projelerini TÜBİTAK ULAKBİM olarak takip ediyoruz."

Pardus kullanan kamu kurum sayısının arttığından bahseden Aldıbaş, "Net bir sayı bilmemekle birlikte kurum olarak verebilirim. Sağlık Bakanlığı’nda bir ilimizin tamamında kullanılıyor. Bursa’daki devlet hastanelerinde kullanılıyor. Bunun yanında Aydın ve Kocaeli’nde kullanan hastanelerimiz var. Millî Savunma Bakanlığı’nda asker alma daireleri tüm Türkiye’de kullanıyor ve MSB’nin bilgi işlemi kullanmakta. Diyanet İşleri Başkanlığı yine tüm Türkiye’de Pardus kullanıyor. AFAD üç il hariç tüm Türkiye’de kullanıyor. Birtakım belediyeler yine var ve en önemlisi de okullarımızdaki tahtalarda, 100 bin civarı tahtada Pardus kullanılıyor." dedi.

Daha fazla kurumun Pardus kullanması için yapılan çalışmalar için açıklamada bulunan Aldıbaş, "Pardus'ta Debian paket sistemini kullanıyor. Dolayısıyla Debian’da yapılan her çalışma Pardus’a entegre oluyor. Yapılan her iyileştirme de direkt olarak Pardus’a geliyor. Bu da kurumların ihtaçlarına yönelik çalışmada öne çıkıyor. Ayrıca bir Pardus’la göç çözümleri sunuyoruz. Nedir bunlar, Windows’taki Aktif Dizinin karşılığı olarak, merkezi anlamda bizde “LiderAhenk” var. “LiderAhenk” ile kullanıcı ve cihazlar yönetiliyor. Siber güvenlik tarafında Ahtapot uygulamamız var. “Ahtapot” farklı modülleri olan tümleşik siber güvenlik sistemi. Yine bu “Ahtapot” ile bilgiyi okuyucular pardus.org.tr’den de detaylı bilgi alabilirler. Bunun yanında kimlik yönetim sistemimiz “Engerek” var. Yine bununla ilgili detaylı bilgi web sayfamızda bulunuyor. Tahtaların kullanımına yönelik kullanım alışkanlıklarına göre geliştirilen “Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi” var. Bu uygulamanın kullanım oranlarına tahta.etap.org.tr adresinden ulaşılabilir. Yaptığımız projeler bunlar. Bunun yanında kurumların göçlerini sağlayan firmaların çalışmaları sırasında da TÜBİTAK ULAKBİM olarak süreci takip ediyoruz." şeklinde konuştu.

"Hangi oranda Pardus'a göç yapılabilir sonucuyla çalışıyoruz."

Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi? Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi?

Pardus göçlerinin her kurum için özel çalışma gerektirdiğine değinen Pardus Eğitmeni Şenol Aldıbaş, "Biz Pardus göçüne ilk olarak temel seviyeden başlıyoruz. Kurumun kullandığı yazılımlar ve ofis yazılımlarının göçünden sonra Windows’tan Pardus’a işletim sistemi göçü yapıyoruz. Bu çalışmadan önce kamu kurumlarının ihtiyaçlarını analiz ediyoruz ve hangi oranda Pardus’a göç yapabilir sonucu ortaya çıkıyor ve buna göre de değerlendirmeleri ve çalışmaları yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bireysel kullanıcılar için de kullanım kolaylığını dile getiren Aldıbaş, Linux dağıtımlarında oyun oynamada yaşanan sorunlar için "Standdaki ekranlarda görülebileceği gibi Pardus üzerinde oyun oynanabiliyor. Hatta festival boyunca en çok ilgi gören etkinliklerden biri de katılımcılar tarafında Pardus ile oyun oynamak oldu." dedi.