24 Şubat 2022 tarihinden bu yana devam eden Rusya-Ukrayna savaşında taraflar birbirlerine kesin ve net bir üstünlük kuramazken, sivil kayıplar yaşanmaya devam ediyor.

Batı’nın Ukrayna olan silah ve mühimmat desteği Ukrayna tarafının direnişini güçlendirirken Rusya’nın daha da saldırgan bir tutum içerisine girmesine neden oluyor.

Batılı ülkelerin silah ve mühimmat yardımının yanı sıra Ukrayna askerlerine doktrinel destek de sağlıyor olması Ukrayna’nın direnişini sürdürülebilir kılıyor ve Rusya’nın muharebe sahasında ağır kayıplar yaşamasına neden oluyor.

Ukrayna içlerine kadar ilerleyen Rus ordusunun gerekli lojistik desteği askerlerine götürememesi ve yüzler zırhlı araç, hava savunma sistemi ve savaş uçağı kaybetmesi saldırıların da seyrini değiştirdi.

Savaşın bu denli uzamasının ve kayıpların artmasının sebebini ise Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu açıkladı.

Ukrayna’ya ABD ve müttefiklerinin silah gönderdiğini hatırlatan Şoygu, bu silah tedarikinin Ukrayna’da insan kayıplarını arttırdığını ve bu ülkedeki silahlı çatışmayı uzattığını ifade etti.

Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

Rusya’ya karşı sert yaptırımlar uygulandığını ve enformasyon savaşı başlatıldığını belirten Şoygu, “Ukrayna’daki çatışma bunun için bir bahane haline geldi. ABD ve iş birlikçilerinin hedefi, rekabeti ortadan kaldırmak için Rusya'nın stratejik olarak yıpranması ve bağımsız bir dış politika izleyen diğer devletlere uyarıda bulunmaktır.” diye konuştu.

Rusya'nın "yeni koşullarda Avrupa'da istikrarın yasal temellerini oluşturmak için büyük çaba sarf ettiğini" kaydeden Şoygu, Washington liderliğindeki Batı’nın başta Ukrayna'nın tarafsız statüsü olmak üzere karşılıklı güvenlik garantileri konusunda Rusya’nın endişelerini dikkate almayı reddettiğini dile getirdi.

Şoygu, Ukrayna’da Rus ordusunun ABD’nin askeri biyolojik programını uyguladığına yönelik kanıtlara ulaştığını beliterek bu kanıtların, Pentagon’un bu ülkede 30’dan fazla Ukrayna biyolojik laboratuvarını finanse ettiğini doğruladığını söyledi. Şoygu, biyolojik silahların bileşenlerini geliştiren bu tür eylemlerin ŞİÖ üyesi ülkeler için de doğrudan bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

ŞİÖ’nün güney kanadında olayların gelişimi için tahmin edilmesi zor bir senaryo ile gerilimin arttırıldığına dikkati çeken Şoygu, Washington’un küresel hegemonyayı sağlamak için bölgenin güvenlik mimarisini bölmeye çalıştığını vurguladı.

Şoygu, bu amaçla QUAD ve AUKUS gibi askeri-politik blokların oluşturulduğunu anımsattı.