HAVELSAN tarafından geliştirilen Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS), Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın gücüne güç katacak.

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif NACAR yaptığı açıklamada, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın sahil gözetleme kabiliyetlerinin artırılması amacıyla geliştirilen Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) projesinde son aşamaya gelindiğini söyledi.

HAVELSAN Genel Müdürü Acar, "Sahil Güvenlik Komutanlığı için geliştirdiğimiz SGRS (Sahil Gözetleme Radar Sistemi) projesinde son aşamaya gelindi. Önümüzdeki yaz bu dönemde kabulleri yapılacak ve yıl sonuna kadar da hizmete alınmış olacak." ifadelerini kullandı.

Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS)

AKSUNGUR’un üretim kapasitesi artıyor AKSUNGUR’un üretim kapasitesi artıyor

HAVELSAN tarafından yüzde yüz yerli ve milli imkanlar ile geliştirilen Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS); ülke kıyı ve kara suları ile münhasır ekonomik bölgelerde radar kaplaması ile durumsal farkındalık sağlamayı, elektro-optik algılayıcılar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarından alınan verilerle destekleyerek Tanımlanmış Deniz Resmini oluşturmayı amaçlıyor.

SGRS ile aynı zamanda keşif, karakol, arama ve kurtarma faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması ve Türk deniz sahalarında görev ve sorumlulukları olan kamu kurum ve kuruluşlarının birlikte çalışabilirlik seviyelerinin yükseltilmesi hedefleniyor.