Amerikan Ordusu teknolojik yenilikler ile kabiliyetlerini arttırmaya devam ediyor!

İngiltere, askeri teçhizat bütçesinde 17 milyar sterlin açık verdi İngiltere, askeri teçhizat bütçesinde 17 milyar sterlin açık verdi

Amerika Birleşik Devletleri; hava casusluğu, keşif-gözlem, sinyal istihbaratı ve diğer çeşitli istihbarat faaliyetlerindeki kabiliyetini arttırmak amacıyla Sierra Nevada firmasıyla 554 Milyon Dolarlık anlaşmaya vardı. 14 Kasım günü yapılan açıklamaya göre firmanın RAPCON-X isimli uçağı ATHENA-S projesi kapsamında silahlı kuvvetlerden onay aldı.

Geçtiğimiz ay Washington’daki Amerikan Ordusu Birliği toplantısında tanıtılan anlaşma 554 milyon değerinde. Sierra Nevada’nın projeye sunduğu RAPCON-X sistemler ailesinin SNC’nin en yeni ürünleri olduğu belirtiliyor. Ayrıca SNC’nin proje AR-GE’si için kendi bütçesinden milyonlarca dolar harcadığı söyleniyor. Şirket yetkilileri projenin dünya çapındaki örneklerle kıyaslandığında, istihbarat ve keşif-gözlem yetenekleri açısından, en iyisi olduğunu söylüyor.

Anlaşmaya göre sistem ABD Ordusu için, Sierra Nevada mülkiyeti altında Sierra Nevada tarafından işletilecek (Contractor owned - Contractor operated modeli). Uçak, pilotlar, uçuş ve bakım hizmetleri, lojistik hizmetleri Sierra Nevada tarafından ABD ordusuna sağlanacak.

uçak-1

Şirketin Görev Çözümleri ve Teknolojileri departmanı Başkan Yardımcısı Tim Owings “Orduyu ileri görüşü çözümlerimizle geliştirmeye devam etmekten gurur duyuyoruz.” dedi. Tim Owings, bu ihalenin yıllardır yenilikçi çözümler üreterek hep bir adım önde olmalarından dolayı kazanıldığını belirtti.

RAPCON-X sistemi, 2022 yılında alınan 2 adet Bombardier Global 6500 jetleri kullanılarak yapıldı. 2 uçağın da 2024’ün 3. çeyreğinde operasyonel duruma gelmesi hedefleniyor. Model Tabanlı Sistem Mühendisliği kullanılarak tasarlanan sistem, hızlı modifikasyonlar yapmaya ve yeni sistemlerin entegrasyonunu hızlandırmaya olanak sağlıyor. Tim Owings “RAPCON-X, ihtiyaç ne zaman ve nerede olursa olsun hızlıca hazırlanıp görevi tamamlayabilen sistemler sistemidir.” dedi.