Gizlilik Sözleşmesi’yle birlikte WhatsApp’ı terkeden milyonlarca kullanıcı şimdi de kullandıkları uygulamaların tehlikesi altında olabilir.

Güvenlik uzmanları Signal, Google Duo, Facebook Messenger gibi uygulamalarda güvenlik açığı olabileceğini iddia ediyor. Bu açıklar saldırganların kullanıcıları dinlemesine yardımcı olabilir.

Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

Google Project Zero’da güvenlik mühendisi olan Natalie Silvanovich güvenlik açığı olduğunu bir örnekle şöyle anlatıyor:

"29 Ocak 2019'da Grup FaceTime'da bir saldırganın bir hedefi aramasına ve aramayı hedeften kullanıcı etkileşimi olmadan bağlanmaya zorlayarak hedefin çevresini dinlemesine olanak tanıyan ciddi bir güvenlik açığı keşfedildi."

Natalie Silvanovich konuşmanın devamında;

"Hata, hem etkisi hem de mekanizması açısından dikkat çekiciydi. Bir hedef cihazı, kod yürütülmeden bir saldırgan cihaza ses iletmeye zorlama yeteneği, bir güvenlik açığının olağandışı ve muhtemelen benzeri görülmemiş bir etkisiydi." diyerek durumu gözler önüne seriyor.

Project Zero, FaceTime’daki güvenlik açığının keşfedilmesinden uzun süre sonra Signal, Google Duo, Facebook Messenger, JioChat, Mocha’da da benzer kusurlar olabileceğini söyledi. Bunlar henüz açıklanmış olmasa da hataların, yazılımı hazırlayanlara bildirildiği düşünülüyor.

Telegram veya Viber’de ise böyle bir soruna rastlanmadığı belirtiliyor.