TUSAŞ tarafından üretilen AKSUNGUR İHA’nın envantere girmesinin ardından Millî Savunma Bakanlığı’nın yaptığı paylaşım dikkat çekti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na törenle teslimatı gerçekleştirilen AKSUNGUR’un kanat altındaki 6 istasyonda 12 adet MAM-L’nin bulunduğu fotoğraf savunma sanayii takipçilerinin ilgisini çekti.

Slovenya, savunma bütçesinde artışa gidiyor Slovenya, savunma bütçesinde artışa gidiyor

Daha öncesinde Bayraktar TB2 SİHA’larla birçok görevde kullanılan ve hava savunma sistemlerinin imhasını sağlayan MAM-L, şimdi de AKSUNGUR’la Deniz Kuvvetleri’ne hizmet verecek.

Düşük ağırlığı ile insansız hava araçları (İHA) ve hafif taarruz uçaklarında hava-yer görevlerine yönelik geliştirilen MAM-L, AKSUNGUR’un test görevlerinde de kullanılmıştı.

TUSAŞ, teslimat öncesinde yaptığı testlerde, Aksungur’a 12 adet MAM-L yüklemiş ve İHA 20 bin feet irtifada toplam 28 saat havada kalmıştı.

Roketsan tarafından geliştirilen Mini Akıllı Mühimmat MAM-L ise günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin standart mühimmatlarından en bilineni. Toplam 22 kilogram ağırlığa sahip mühimmat, lazer arayıcı başlık ile hedefini buluyor.

Aksungur’un yüksek uçuş irtifasından daha uzak menzile rahatlıkla uçabilecek MAM-L, zırh delici, yüksek infilaklı parçacık etkili ve termobarik toplam 3 farklı harp başlığına sahip.