ABD ve NATO’nun Afganistan’dan çekileceğini duyurmasının ardından ülkeyi olası Taliban iktidarı korkusu sardı.

Tolonews medya kuruluşu, Afgan siyasetinin önemli isimlerinden olan ve bu yılın başı itibariyle Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin "Emni ve Siyasî İşler Danışmanlığı" görevine getirilen Muhammed Muhakkik’in açıklamalarına yer verdi. Afganistan’ın çıkarlarına aykırı yeni bir bölümün açılacağını söyleyen Muhakkik, bu süreçte terör cephelerinin güç kazanacağı değerlendirmesinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in telkinleriyle danışmanlık görevine getirilen Muhakkik, Taliban barış için yola gelirse bundan memnun oluruz; ancak şiddeti sürdürmeye devam ederse gerekeni yapmaya hazır ve kararlıyız.’’ sözlerini kaydetti.

İran’ın Afganistan tutumu

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

Gerek coğrafî gerekse de dil yakınlığı sebebiyle Afganistan’ı doğal nüfuz alanı olarak gören İran, Afgan barış sürecinin örtülü/önemli aktörlerinden birisi olarak konumlanıyor. Ülkeden yabancı güçlerin yakın zamanda çekileceğinin duyurulması 2001 öncesi Talibanlı Afganistan’la fırtınalı bir ilişki yaşayan İran’ı endişeye düşürdü.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, "Eğer Taliban 1990’ların ideolojik yaklaşımı ile hareket edecekse, bugün yeni ve daha farklı bir Afganistan ile karşılaşacak." dedi. Zarif ayrıca Taliban’a "demokrasiyi" benimsemeleri hususunda çağrıda bulundu.  

Afgan halkının barıştan yana umudu yok

Afgan halkının geleceğine bakışını öğrenmek maksadıyla TOLOnews tarafından kapsamlı bir anket yapıldı. Ankette oy kullanan 60 bini aşkın vatandaşın üçte ikisinden fazlası ABD’nin çekilmesinin ardından ülkelerinde bir iç savaşın başlayacağını düşünüyor. Yine katılımcıların yaklaşık yüzde 85’i ABD ülkeden ayrılana kadar Taliban ile merkezî hükümet arasında kayda değer herhangi bir görüşmenin gerçekleşmesine olanak tanımıyor.