Katmanlı hava savunma sistemine geçmek isteyen ve bu alanda çalışmalarına hız kesmeden devam eden Türkiye ve Türk savunma sektörü, SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi’nde yeni adımlar atıyor.

Öncesinde sadece hava soluyan hedeflere karşı kullanılacağı söylenen SİPER Hava Savunma Sistemi son yapılan güncelleme ile antibalistik savunma sistemi özelliklerini de barındıracak.

Polonya'nın FA-50GF savaş uçağı görücüye çıktı Polonya'nın FA-50GF savaş uçağı görücüye çıktı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu, Eskişehir Savunma Sanayii Konferansı’nda Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER‘in batarya yapısını ilk kez paylaştı.

Serhat Gençoğlu’nun paylaşmış olduğu görselde SİPER Hava Savunma Sistemi’nin filo yerleşimi anlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde HİSAR A+ projesinin de seri üretime geçtiğini duyuran Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bu alandaki çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini dile getirmişti.

Denizden hava savunma: SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi yakın gelecekte deniz platformlarına da entegre edilebilecek

SİPER Hava Savunma Sistemi ile alakalı da geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi SİPER’in, 2023’te hazır olacağını söylemişti.

SİPER Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi geliştirme çalışmaları; ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK-SAGE tarafından gerçekleştiriliyor. SİPER Hava Savunma Sistemi, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacak. 100km+ menzile sahip olacak SİPER, dikey atım yeteneği sayesinde kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılabilecek. Deniz platformlarında kullanılabilecek SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi sayesinde Türkiye, savunmasını sınırlarının ötesinden başlatabilecek.