31 Temmuz 2022 tarihinde Kosova’nın Kuzey bölgesinde başlayan gerginlik bütün dünyanın gözünün Balkan coğrafyasına dikilmesine neden olmuştu.

Yaklaşık 150 bin kadar Sırp nüfusa sahip olan Kosova’da Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğunu içeren bir mütekabiliyet yasası çıkarılacaktı.

Yasanın 1 Ağustos gecesi saat 00.00 itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyordu.

Ancak yasa yürürlüğe girmeden Kosova’nın Kuzeyinde yaşayan Sırp vatandaşlar ve Sırbistan hükümeti yasanın yürürlüğe girmemesi için baskı ortamı oluşturmaya başladı.

Kosova'daki Sırplar, dün akşam ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapatmıştı.

Kosova'da siren sesleri duyulurken, ülke polisi bazı yerlerden silah sesleri geldiğini ancak kimsenin yaralanmadığını bildirmişti.

Olayların bu denli büyümesinin üzerine Kosova hükümeti, Kosova'da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olma zorunluluğun 1 Eylül'e kadar ertelediğini açıklamıştı.

Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi

Hükümetin, Kosovalı Sırpların bu akşam sınır geçişlerini kapatma eylemini kınadığına işaret edilen açıklamada, bunların Sırbistan'ın başkenti Belgrad tarafından hazırlandığı ileri sürülmüştü.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic gerginlikten Kosova’yı sorumlu tutuyor

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ile uzlaşmanın mümkün olmadığını söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ABD Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar ve Avrupa Birliği Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak'ı dün akşam saatlerinde Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da kabul etti.

Vucic, gece yarısına kadar süren toplantı sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kosova'daki plakalar ve 'daha büyük bazı sorunlar' konusunda uzlaşmaya varmak mümkün değil." ifadesini kullandı.

Kosova'daki Sırpların geleceğini güvence altına alacaklarını kaydeden Vucic, "Önümüzdeki günlerde halkımız için barışı sağlamak ve korumak adına daha çok çalışacağız." dedi.