Rus Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden duyurulan tatbikatların, 25 Mayıs’a kadar süreceği ve kapsamının; Arbalet paraşüt sistemleri ile iniş, yasadışı silahlı unsurların engellenmesi ve imha edilmesi şeklinde olacağı açıklandı.

İzvestiya’nın haberinde tatbikatlara Rusya’dan 200 askeri personel ve 11 birim teçhizatın katılacağı belirtilirken hafif silah kullanımına yönelik, eğitim ve gösteri performanslarının düzenleneceği bilgisi de yer aldı. Açılış seremonisinde, teröre karşı etkin bir mücadele yürütülebilmesi için iki ülkenin özel kuvvetleri arasındaki iş birliğinin ve bu kapsamda alınacak önlemlerin önemi vurgulandı.

Savunma bakanı Sergey Şoygu’nun 6 Nisan’da yaptığı açıklamaya göre, ordunun savaşa hazır olma yönündeki kontrol çalışmalarının başladığı aktarılmıştı. Bakanlık tarafından 13 Nisan’da yapılan açıklamada ise nisan ayı boyunca askeri birliklerde çeşitli ölçeklerde toplamda 4 bin 48 tatbikat gerçekleştirileceği bilgisi kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Şoygu söz konusu tatbikatların, NATO’nun Defender Europe tatbikatında istenmeyen gelişmeler yaşanması ihtimaline karşı hazır olabilmek açısından çok önemli olduğunu vurgulamıştı. Sırbistan’la ortak yürütülecek tatbikatların önemi de bu bağlamda düşünüldüğü takdirde daha iyi anlaşılıyor.