Sırbistan, çoğu Avrupa ülkesinin aksine Rusya'ya olan uçuşlarını artırdı.

Balkan Insight sitesinde yer alan haberde, Sırp havayolu şirketi Air Serbia'nın Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası Rusya'ya gerçekleştirdiği uçuşların sayısını neredeyse iki katına çıkardığı ifade edildi.

Çoğunluğu devlete ait olan Air Serbia, Sırp hava sahasını Rusya'ya kapatmayan birkaç Avrupa ülkesinden biri olmaya devam ederken Belgrad'dan Moskova'ya olan uçuşlarda Rusya'nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna'yı işgal hareketine başlamasından bu yana artış görüldü.

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

Uçuş takip hizmeti Flightradar24'ün verilerine göre, 23 Şubat'tan 2 Mart'a kadar olan dönemde Moskova'ya toplam dokuz Air Serbia uçuşu yapıldı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından çoğu AB ülkesi, Rus oligarklara, şirketlere ve devlet kurumlarına yaptırımlar uyguladı ve hava sahalarını Rus uçaklarına kapattı. Rusya ise bu yaptırımlara, hava sahasını 36 ülkeden gelen uçaklara kapatarak misilleme yaptığını duyururken Sırbistan'ı uçaklarının Rusya'ya uçmasına izin verilen birkaç Avrupa ülkesinden biri olarak bıraktı.

Sırbistan, Avrupa Birliğine aday ülke olma konumunda bulunurken şimdiye kadar Rusya'ya yönelik AB yaptırımlarına katılmayı reddetti. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, 25 Şubat'ta yaptığı açıklamada, hükümetinin Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tam olarak desteklediğini ancak Rusya'ya yaptırım uygulamayacağını söyledi.

Sırbistan, Rusya'ya yoğun bir enerji bağımlılığının yanı sıra Moskova ile güçlü bağlarını sürdürüyor. Belgrad hükümeti, Kosova'nın bağımsızlığının tanınmaması hususunda Moskova'nın verdiği desteği son derece önemli olarak görüyor. Sırbistan gibi, Rusya da Kosova'nın bağımsızlığını tanımıyor ve Moskova, Kosova'nın BM'ye katılmasını engellemek için kullanabileceği BM Güvenlik Konseyi'nde veto yetkisine sahip.