Günümüz savaş şartları iha üretimindeki çeşitliliğin artmasına neden oluyor!

Bayraktar TB2 SİHA ihracatı, Baykar'ı "küresel savunma ligine" taşıdı Bayraktar TB2 SİHA ihracatı, Baykar'ı "küresel savunma ligine" taşıdı

Ünlü Uluslararası güvenlik ve emniyet fuarlarından olan Milpol Paris, bu yıl insansız hava sistemlerindeki en son ve en çarpıcı gelişmelere ev sahipliği yaptı.

Sırbistan merkezli Pink Araştırma ve Geliştirme Merkezi (PR-DC) drone merkezli savaş teknolojisinde önemli bir sıçramaya işaret eden 60mm’lik havan bombası yüklü kamikaze drone’u tanıttı. 

Serbian_Company_PR-DC_Unveils_60mm_Mortar_Kamikaze_Drone_Milipol_2023_925_001
 Quadcopter tasarımına dayanan bu yenilikçi drone, Dikey Kalkış ve İniş (VTOL) yeteneğine sahip olup. 3,5 Kg'lık kalkış kütlesiyle, savaş alanında gerçekleşecek drone operasyonları için tasarlandı.

M68P1-D sigortasıyla donatılan kamikaze drone, Krusik M73 havan mermisine dayalı, hava bombası taşımak üzere özel olarak geliştirildi.

Geleneksel savaş mühimmatının gelişmiş drone teknolojisiyle entegrasyonu, hassas savaşta yeni bir dönemi temsil ediyor. Drone teknolojisi alanında ürünleriyle dikkati çeken şirket, daha önce Ika-Bomber drone ve 6 pervaneli hexacopter drone modelleriyle dikkatleri üzerine çekmişti. 
 
60 mm'lik bomba yüklü kamikaze drone, önceden ayarlanmış yol noktaları aracılığıyla GNSS (Küresel Navigasyon Uydu Sistemi) tarafından yönlendirilmek koşuluyla 15 km'ye kadar çalışma menziline sahip. 

Drone, yüksek çözünürlüklü bir kamerayla donatılmış olup, çözümü yüksek kameralar, drone kullanan operatörün uzak bir konumdan manuel navigasyonunu sağlıyor ve hedef tanımlaması için çok önemli özellik sunuyor. Söz konusu kamera sistemi, operatörün havan mermisini yer hedeflerine bırakması için dronu doğru bir şekilde yönlendirmesine olanak tanıyarak saldırı operasyonlarında yüksek hassasiyet sağlıyor.

ika bomber
Bu drone'un en önemli özelliklerinden biri olarak kontrol sistemi olarak öne çıkıyor. Tek bir yer istasyonundan çalıştırılan entegre yazılım, aynı anda birden fazla drone'u kontrol edecek şekilde tasarlandı. Bir kamikaze dron sürüsü konuşlandırma yeteneği, savaş senaryolarındaki etkiyi potansiyel olarak en üst düzeye çıkarabilir ve hem saldırı hem de savunma operasyonlarında yeni bir stratejik avantaj düzeyi sunabiliyor.

60mm mühimmatlı kamikaze drone'nun Milipol Paris 2023'te tanıtılması geniş çapta tepkilere yol açtı. Söz konusu drone, önemli bir teknolojik ilerlemeyi temsil ederken, aynı zamanda savaşın geleceği ve bu tür otonom silah sistemlerinin etik sonuçları hakkında da önemli tartışmaları gündeme getiriyor. Bu dronlar ölümcül yükleri yüksek hassasiyetle taşıyabildiğinden, çatışma bölgelerinde konuşlandırılmaları akabinde askeri angajmanların dinamiklerini değiştirebilir ve sıkı düzenlemelere ve kontrol önlemlerine duyulan ihtiyacı vurgulayabilir.
 
Yugoslavya’dan Sırbistan’a miras kalan askeri bir ürün olan 60MM havan mühimmatı, M57 havanları tarafından kullanılıyor ve PPT Namentska tarafından üretiliyor. Ukrayna Savaşı sırasında çekilen bazı görüntülerde bu mühimmatın Ukraynalı askerler tarafından kullanıldığı da görüldü.