Uzayın bilinmezlikleri hakkında ipucu veren göktaşları yeni bir bilinmezi daha aydınlattı.

2011 yılında Mars'tan düşen meteorun sırrı nihayet çözüldü. 

Araştırmacılar; Mars yüzeyinde çapı 100 metreyi bulan çarpma kraterlerinin boyutunu ve dağılımını analiz etmek için makine öğrenim algoritması geliştirdi.

Geliştirilen yapay zeka, Mars Reconnaissance Orbiter'ın (Mars Keşfi Yörünge Aracı) yakaladığı on binlerce görüntüyü değerlendirdi.

TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek

Mars Reconnaissance Orbiter - NASA Mars

Uzmanlar bunun ardından, Dünya'ya ulaşan Mars meteorlarının çıkış noktası olabilecek 19 krater belirledi. Kraterlerin özellikleri NWA 7034'le karşılaştırılınca, sadece bir kraterin uyuştuğu görüldü.

NWA 7034 isimli meteroidin yani Siyah Güzellik'in geldiği kratere Avustralya'nın Karratha bölgesinin adı verildi.

12 Temmuz'da Hakemli bilimsel dergi Nature Communications'ta yayınlanan bulgulara göre NWA 7034'ün en eski parçaları yaklaşık 1,5 milyar yıl önce Mars yüzeyinden koptu. Bunlar, NWA 7034'ün geri kalanıyla birlikte Karratha kraterini oluşturan çarpışmanın etkisiyle 5-10 milyon yıl önce gezegenden fırladı.

Gezegenbilimci Anthony Lagain yaptığı açıklamada,  "Artık kayanın Terra Cimmeria-Sirenum bölgesinden geldiğini biliyoruz. Burası, Mars'ın evriminin ve farklılaşmasının ilk aşamasını anlamak için ipuçları barındırıyor. Mars'ın nasıl oluştuğunu ve evrimleştiğini anlamak istiyorsak, bu bölgeyi şu ankinden çok daha fazla analiz etmemiz gerekiyor." dedi.