Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası Slovakya, savunma alımlarına hız veriyor.

Slovakya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD'den yaklaşık 190 milyon dolar değerinde 160 adet Oshkosh 4x4 JLTV (Müşterek Hafif Taktik Araç) alımı gerçekleştirileceği ifade edildi.

İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

Açıklamada, Oshkosh 4x4 JLTV tedarikinin ABD tarafından Slovakya'ya sağlanan 200 milyon dolarlık Yabancı Askeri Finansman programı kapsamında gerçekleştirileceği ve bu tedarikin hiç ödeme yapmak zorunda kalmadan ülkeye yeni bir yetenek kazandıracağı vurgulandı.

Söz konusu zırhlı araç alımı, Slovakya'nın ordusunu modernize etme çabalarının bir parçası ve silahlı kuvvetlerine çok yönlü muharebe araçları sağlamayı amaçlıyor.

Slovakya, 200 milyon dolarlık finansmanın yaklaşık 190 milyonunu zırhlı araçlar için kullanacak olup kalan tutarı saldırı tüfekleri ve insansız hava aracı sistemleri satın almak için kullanacak.

Slovakia Oshkosh

Slovakya Savunma Bakanı Martin Sklenár, ABD Hükümeti'nin teklifinin Slovak Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerini tam olarak karşıladığını açıkça belirterek şunları söyledi: 

"Bu 4x4 araçlar, daha hafif muharebe ve destek birimleri için olağanüstü hareket kabiliyetine ve balistik korumaya sahip bir platform. Şu anda Slovak Silahlı Kuvvetlerinde hizmet veren hiçbir araç bu tür bir özellik kombinasyonu sağlamıyor. Bu nedenle, yeni JLTV'ler güçlerimizin yeni bir dizi görev üstlenmesini sağlayacaktır. Modern harp için bu yeteneğin önemi Ukrayna'da muharebe sahasında her gün gösteriliyor."

Slovakya tarafından yapılacak olan Oshkosh 4x4 JLTV alımı, makineli tüfeklerle donatılmış iki araç çeşidinin yanı sıra lojistik destek, özel teknik ekipman, dokümantasyon, eğitim, teknik entegrasyon ve saha servis desteğini içeriyor. Tedarik edilecek olan 160 adet araçtan 110 adedine M153 CROWS RWS uzaktan kumandalı silah istasyonu entegre edilecek. Kalan 50 adet JLTV de ise insanlı kule bulunacak.

Araçların tesliminin 2025 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra araç üreticisi Oshkosh Defence, JLTV 4x4 araçlarının kullanım ömrü boyunca yedek parça ve onarım bulunmasını sağlamak için Slovak şirketleriyle işbirliği yapacak.