Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası Slovakya, savunma alımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Slovakya, askeri modernizasyon kapsamında ABD'den 17 milyon dolarlık bir bedel ile 5 bin adet M4A1 piyade tüfeği satın alacak.

Slovakya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yapılacak satın almanın ABD'nin Yabancı Askeri Finansman programı tarafından karşılanacağı, anlaşma tutarının yüzde 20'lik KDV tutarının bakanlık tarafından ödeneceği ifade edildi.

SIPRI'nin ilk 100 savunma sanayii şirketi listesinde 4 Türk firması yer aldı SIPRI'nin ilk 100 savunma sanayii şirketi listesinde 4 Türk firması yer aldı

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Silahlı kuvvetlerin cephaneliğinde ahlaki ve teknik açıdan hizmet süresi tamamlanmış piyade tüfekleri var ve bunlar artık muharebe faaliyetlerini yürütme koşullarını karşılamamaktadır. Daha modern tüfeklere sahip olmalarına rağmen Slovak Silahlı Kuvvetlerinin tüm görevleri yerine getirmeye hazır olmasını sağlayacak kadar yeterli sayıda temin edilemedi. Bu durumla uzun vadede baş edemezsek, silahlı kuvvetlerimizin savaş yeteneği kaybolacak. ABD ile çok iyi ikili işbirliğimiz, Ukrayna'ya yönelik net tavrımız ve komşumuza kararlı ve sürekli yardımımız sayesinde, bu tüfeklere neredeyse bedavaya sahip olacağız." ifadelerine yer verildi.

Slovakya ile ABD arasındaki M4A1 piyade tüfeği anlaşmasının resmileştirilmesi sonucu teslimatların 2025 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Slovakya, özellikle Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası savunma alımlarını hız vermiş olup ordusunun modernizasyonu kapsamında savaş uçağı, zırhlı araç, hava savunma sistemi gibi birçok savunma platformu için çeşitli anlaşmalara imza attı.