Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası Slovakya, hava savunma kabiliyetlerini geliştirmek için kolları sıvadı.

Slovak hükümeti, hava savunma sistemi tedariki planı kapsamında İsrail'den Barak MX hava savunma sistemi ile Polonya'dan PIORUN MANPADS alımı için görüşmelere başlanmasına onay verdi.

Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı

Plan kapsamında Slovakya, yaklaşık 200 milyon dolarlık bir bedelle Israel Aerospace Industries'ten (IAI) bir batarya Barak MX hava savunma sistemi ve Polonyalı Mesko şirketinden 36 adet PIORUN MANPADS (Taşınabilir Hava Savunma Sistemi) tedarik etmeyi planlıyor.

Hükümet tarafından verilen onay sonrası Slovakya Savunma Bakanlığı, Piorun MANPADS'in tedarikine ilişkin sözleşmeyi resmileştirmek için Polonya hükümetiyle müzakerelere öncülük edecek. Slovak savunma yetkilileri eş zamanlı olarak, IAI tarafından geliştirilen Barak MX orta menzilli mobil hava savunma sisteminin sağlanması için İsrail hükümetiyle görüşmelere başlayacak.

Slovakya, heyetler arası görüşmelerin tamamlanıp sonuca bağlanması sonrası, siparişi verilen hava savunma sistemlerinin 2024 yılından başlayarak 2027 yılına kadar teslim almayı öngörüyor.

PIORUN MANPADS

Polonyalı Mesko üretimi PIORUN MANPADS, Sovyet yapımı 9K38 Igla'yı (SA-18 Kase) temel alan GROM MANPADS'in modernize edilmiş bir versiyonunu temsil ediyor. 

Piorun_NOR

Piorun MANPADS, 400 m'den 6 km'ye kadar menzilli ve minimum 10 m'den maksimum 4 km'ye kadar değişen irtifalardaki hava hedeflerini vurabilme yeteneğine sahip yeni bir kısa menzilli füzeye sahip. Özellikle, İnsansız Hava Araçları (İHA'lar) da dahil olmak üzere küçük boyutlu hava tehditlerini önlemedeki etkinliğini artırmak için tasarlanmış bir VT Tapası ile donatıldı.

Barak MX Hava Savunma Sistemi

IAI tarafından geliştirilen Barak MX sistemi, seçilen füzeye bağlı olarak 35 km (orta menzilli), 70 km (uzun menzilli) ve 150 km (uzatılmış menzilli) dahil olmak üzere çeşitli menziller sunarken, 30 km'ye kadar irtifalardaki hedefleri vuruyor. Her fırlatıcı sekiz füzeyi konuşlandırabilecek donanıma sahip ve sistem, Barak Muharebe Yönetim Merkezi'nifüzelere bağlayan, verimli iletişim ve koordinasyon sağlayan sağlam bir veri bağlantısına sahip.

BARAK MX Land On The Move_1_825x515

Sistem, savaş uçakları, denizden sıyırma ve seyir füzeleri, taktik balistik füzeler, İHA'lar, helikopterler dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki tehdide karşı koyabiliyor. Nokta savunması, alan savunması ve balistik füze savunması dahil olmak üzere çeşitli görevler için konuşlandırılabiliyor.