Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası NATO ülkeleri, savunma bütçelerini artırmaya devam ediyor.

Slovenya Savunma Bakanı Marjan Sarec, ülkenin savunma bütçesinin 2030 yılına kadar gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2'sine çıkarmayı planladıklarını açıkladı.

2004 yılından beri NATO üyesi olan Slovenya, savunma harcamalarını bugünkü yüzde 1,35 seviyesinden 2030 yılına kadar gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2'sine çıkarmayı planlıyor. Yüzde 2, NATO ortakları arasında ortak olarak kabul edilen hedef olarak belirlenen “resmi” rakamı temsil ediyor.

Slovenya savunma bütçesinin 2023'te 0,9 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor ve 2024-2028 döneminde %8'in üzerinde bir "Yıllık Bileşik Büyüme Oranı"na ulaşması bekleniyor. NATO müttefikleriyle karşılaştırıldığında düşük kalmasına rağmen Slovenya'nın savunma bütçesi son yıllarda arttı ve tahmin dönemi boyunca artmaya devam etmesi tahmin ediliyor.

Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor

Slokfor

Slovenya'nın savunma harcamalarının ardındaki önemli itici güçlerden biri, 2004 yılında katıldığı NATO üyeliği ve Şubat 2022'de başlayan Rusya'nın Ukrayna işgali olarak görülüyor. 

NATO üyeliği, Slovenya'nın savunma politikalarının ve bütçe tahsisinin şekillenmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Yatırımlar, siber tehditler ve hibrit savaş gibi gelişen güvenlik zorluklarına uyum sağlamak için hayati önem taşıyor.

Slovenya'nın savunma bütçesi aynı zamanda uluslararası barışı koruma misyonlarına katılımına da katkıda bulunuyor. Sloven birlikleri, Birleşmiş Milletler (BM) ve NATO öncülüğündeki operasyonlar kapsamında dünyanın çeşitli yerlerine konuşlandırılıyor. Ayrıca savunma bütçesi, NATO müttefikleriyle birlikte çalışabilirliği artırmayı amaçlayan girişimleri destekliyor.

Slohmmwv