Siber tehditlerle mücadelede kararlılık mesajı Siber tehditlerle mücadelede kararlılık mesajı

Dünya gündemini uzun süre meşgul eden, ABD'nin yaşadığı en büyük siber saldırı olarak kayıtlara geçen ve şirketin binlerce müşterisine kötü amaçlı yazılımın dağıtılmasına neden olan SolarWinds saldırısının düşünülenden 8 ay önce başladığı belirlendi.

RSA Konferansı'ndaki açılış konuşmasında söz alan SolarWinds CEO'su Sudhakar Ramakrishna, şirketin gerçekleştirilen siber saldırıyla ilgili yürüttüğü soruşturmada, saldırıyı gerçekleştirenlerin SolarWinds ağını ocak 2019'dan itibaren araştırmaya başladıklarının ortaya çıktığını söyledi.

Siber korsanların ilk araştırmalarına ekim 2019'dan itibaren başladıklarını tahmin ettiklerini ifade eden Ramakrishna, ilk saldırının gerçekleştirildiği aralık 2020 tarihine kadar geçen sürede ihlalleri tespit edemediklerini belirtti.

SolarWinds CEO'sunun saldırıyı gerçekleştirenlerin sahip olduğu kaynaklar göz önüne aldıklarında, SolarWinds gibi bir şirketin ihlali ortaya çıkarmasının çok zor olduğunu dile getirdi.

Siber güvenlik araştırmacıları, SolarWinds saldırısını hem kapsamı hem de karmaşıklığı açısından son yıllardaki en önemli güvenlik olaylarından biri olarak tanımlıyor.