STM'den "ChatGPT" uyarısı STM'den "ChatGPT" uyarısı

Bilgi-işlem yönetim şirketi SolarWinds, geçen hafta hack'lenmişti. Şirketin uğradığı saldırının ardından ABD Maliye, Ticaret, Dışişleri, Enerji ve İç Güvenlik Bakanlıkları etkilendi. Hatta etkilenen bakanlıklardan iki tanesinin maillerinin saldırı yüzünden ele geçirilmiş olabileceği düşünülüyor.

The Wall Street Journal’a göre, saldırı dolayısıyla bazı büyük teknoloji şirketleri de etkilendi. Saldırının Rusya hükümeti tarafından gerçekleştirdiği düşünülüyor.

The Verge tarafından yapılan habere göre SolarWinds, saldırıdan etkilenen müşteri sayısının 18 binden az olduğunu söyledi ve etkilenen müşterilerinin isimlerini açıklamayı reddetti. Cisco, Intel, Nvidia, Belkin ve VMware saldırıdan etkilendiği bilinen şirketlerden bir kısmı.

Büyük teknoloji firmaları şu anda sistemleri üzerinde araştırma yürütüyor ancak saldırının sistemlere verdiği zararı tam olarak anlamanın oldukça uzun sürebileceği belirtiliyor.

Araştırmacılar SolarWinds’e benzer bir yol ile sızan başka bir hacker grubu daha buldu. Araştırmacılar ilk başta bulunan diğer grubun ana saldırının bir parçası olduğunu düşünmüştü ancak sonrasında grubun daha az gelişmiş teknikler kullanan başka bir grup olduğuna kanaat getirdiler.

Büyük teknoloji şirketlerine saldırmak için ekonomik amaçlar başta olmak üzere çok sayıda neden bulunsa da teknoloji şirketlerinin saldırının odağında olmadığı ve saldırının esas odağının ABD’nin bakanlıkları olduğu düşünülüyor.