Bu yıl içerisinde F-16’dan atılması planlanlanan SOM-J füzesinin, kabul testine hazırlıklar başladı.

Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme

SavunmaSanayiST'nin haberine göre, TÜBİTAK SAGE'nin geliştirdiği SOM-J Seyir Füzesi, F-16 savaş uçağından gerçekleştirilecek atışlı testlere hazırlanıyor. Hazırlıklar 401’inci Test Filo Komutanlığı’nda sürdürülürken F-16 Fighting Falcon savaş uçağı ve SOM-J Kabul Test Mühimmatı (KTM-2) ile bir süredir test ve entegrasyon faaliyetleri yapılıyor.

SOM Seyir Füzesi üzerinden geliştirilen fakat SOM Seyir Füzesi'nden 60 kg daha hafif ve 0,1 m daha kısa olan SOM-J’nin atışlı testlerinin, bu yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi bekleniyor. Yapılan testler sonrası SOM-J, seri üretime hazır hale getirilecek. Seri üretimin ise ROKETSAN tarafından yapılacağı biliniyor.

Normalde Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II’nin iç silah istasyonlarına uyumlu olması amacıyla geliştirilen SOM-J'nin, savaş uçakları dışında AKINCI gibi SİHA'larda kullanılması düşünülüyor. SOM-J'nin, F-16’dan gerçekleştirilecek atışlı testler sonrasında SİHA platformlarına entegre edilmesi bekleniyor.

som-j-ktm

Teknik Özellikler

Uzunluk: ~3.9m

Ağırlık: ~540 kg

Menzil: 150+ NM

Güdüm: Ataletsel Navigasyon Sistemi, Küresel Konumlama Sistemi, Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi, Görüntü Referanslı Navigasyon, Sistemi Otomatik Hedef Algılama

Harp Başlığı Tipi: Yüksek Patlayıcılı, Parçacık Etkili, Zırh Delici

Harp Başlığı Ağırlığı: ~140 kg

Arayıcı Başlık: Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR)

Platform: F-35 (JSF), F-16

Hız: Yüksek Ses Altı