TÜBİTAK tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen SOM Seyir Füzesi, yerli motorla güçlenecek.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ROKETSAN tarafından seri üretimi gerçekleştirilen SOM Seyir Füzesi’nde, Kale ARGE tarafından üretilen KTJ-3200 motoru kullanılacak.

CNN Türk canlı yayınına konuk olan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, SOM Seyir Füzesi’ne Kale ARGE tarafından üretilen KTJ-3200 motorunun entegre edileceğini açıkladı.

Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada,

“SOM Seyir Füzemizin motoru (Kale Arge KTJ-3200) artık yerli olarak yapıldı, yerli motorla seri üretimi sürecek.” ifadelerine yer verildi.

SOM Seyir Füzesi Azerbaycan’da da kullanılıyor

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de yapılan Türkiye-Azerbaycan Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı Genel Oturumu için ülkemizde bulunan Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov, Türkiye-Azerbaycan savunma sanayii ilişkisi ile ilgili bir takım temaslarda bulundu.

Edinilen bilgilere göre ziyaret kapsamında Türkiye ve Azerbaycan arasında savunma sanayiini kapsayan anlaşmalar yapıldı.

TCG SALİHREİS'den Akdeniz'de ‘Dikey İkmal Eğitimi’ icrası TCG SALİHREİS'den Akdeniz'de ‘Dikey İkmal Eğitimi’ icrası

Yapılan anlaşmalar Türkiye’nin ilk milli seyir füzesi olan SOM’un Azerbaycan’a ihracatını içeriyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yaptığı açıklamaya göre; TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ROKETSAN tarafından seri üretimi gerçekleştirilen SOM Seyir Füzesi, Azerbaycan ordusunun elinde bulunan savaş uçaklarına entegre edilecek.

250+ kilometre menzile ve yüksek vuruş hassasiyetine sahip SOM sayesinde Azerbaycan Hava Kuvvetleri, harekat alanını genişletmiş ve değerli bir mühimmatı envanterine katmış olacak.

SOM Seyir Füzesi

SOM füzesi; hava savunma sistemlerinin etkili menziline girmeden hedeflerin büyük bir doğrulukla vurulmasını sağlayan ve durağan satıh hedeflerine ve hareketli su üstü hedeflere karşı etkin bir şekilde taarruz kabiliyeti bulunan uzun menzilli, havadan Satha atılan turbojet motorlu bir seyir füzesi olarak tanımlanıyor.

SOM-A ve SOM-B1 füzeleri, 2011 yılından itibaren TSK envanterinde yer alıyor. Ardışık delici harp başlıklı SOM-B2 ve su üstü hareketli hedef vurma yeteneğine sahip veribağlı SOM-C1 ve SOM-C2 varyantlarının geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Kale Arge KTJ-3200

Proje Kale Arge tarafından birkaç farklı yerli platformda kullanılmak üzere geliştirilen Turbojet Motor’un ve motora ait alt sistemlerinin tasarımı, üretimi, testlerinin yapılması, teknoloji gösteriminin gerçekleştirilmesi, eğitim ve bakımı ile Teknik Veri Paketi (TVP) hazırlanmasını kapsıyor.

Bu kapsamda tamamen yerli imkanlarla özgün olarak geliştirilen KTJ-3200, özellikle seyir füzeleri ve hedef uçak gibi insansız platformlara yönelik kullanım için optimize edilmiş bir Turbojet Motor olarak biliniyor.

  • Kompakt tasarımı ile yüksek itki, düşük yakıt tüketimi ve farklı irtifa/hız şartlarında başlatılabilme özelliklerine sahip.
  • KTJ -3200 Kontrol ve Aksesuarlarının tamamı Kale Arge tarafından özgün olarak geliştirildi.
  • KTJ-3200 üstün özellikleri sayesinde, yapılacak bazı modifikasyonlarla farklı hava platformlarına adapte edilebiliyor.