Sosyal medyada Almanya modelinin esas alınacağı yeni düzenlemeler geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya açıklamasından sonra, gözler yapılacak sosyal medya düzenlemelerine çevrildi. Ekim ayında Meclis’e gelmesi beklenen sosyal medya düzenlemesinde özellikle Almanya modeli incelemeye alındı.

Sosyal medya ile ilgili yeni düzenlemeler için yapılan çalışmaları Hürriyet’e anlatan Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ali Özkaya, “Sosyal medyada dezenformasyon yapanlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve sosyal medyayı bir süre kullanamama gibi cezalar getirilmeli” önerisinde bulundu.

 Almanya, Fransa, İngiltere ile AB ülkelerinin yaptığı sosyal medya çalışmalarının incelenmesiyle Türkiye’ye özel bir model getirilmesi hedefleniyor. Bu konuda özellikle Almanya modeli yakından inceleniyor ve bazı cezai yaptırımlar getirilmesinin planlandığı ifade ediliyor.

"Sansür söz konusu değil" 

Yeni sosyal medya düzenlemesi konusunda herhangi bir sansürün söz konusu olmadığını söyleyen Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ali Özkaya, bahsi geçen çalışma ile ilgli şunları söyledi:
"Daha önce de sosyal medya ile ilgili bir kanun çalışması yapmıştık. O zaman da aynı tartışmalar yaşandı, 'sansür' denildi fakat niyetin sansür olmadığı görüldü. Pek çok AB ülkesi Türkiye ile aynı tehdidi yaşıyor. Toplumun geniş kitlelerini baskı altına alıyor, normal hayatta suç olan sosyal medyada da suç fakat fake hesaplar nedeniyle suçla etkin mücadele yapılamıyor. Bu çözülmeli, herkesin kimliği bilinmeli. Sosyal medyada bir yalan haberi ya da terör suçunu, dezenformasyonu milyonlarca insan duyuyor."

Suçlar 4 başlıkta ele alınıyor

Almanya'nın, terör ve şiddet ile ilgili 2017’de ceza kanununu değiştirdiğini ve katalog suçları 4 başlıkta oluşturduğunu ifade eden Özkaya, "Bunlar ‘terör’, ‘cinsel suçlar ve pornografi’, ‘din ve vicdan özgürlüğüne hakaret’, ‘yalan haber, dezenformasyon ve mezenformasyon. Dezenformasyon, yalanın bilerek yaygınlaştırılması, mezenformasyon ise bilmeden yaygınlaştırılması. Bizde de bu başlıkları göz önüne alarak çalışma yapılıyor" diye konuştu. 

Maddi yaptırımlar uygulanabilir

Almanya’da kanunda gösterilen hukuka aykırı içerik tespit edildiğinde, içeriğin yayından kaldırılması için sosyal ağ işletmelerine 24 saat süre tanındığını söyleyen Özkaya, "Aksi takdirde 50 milyon avroya kadar para cezası kesiliyor. Almanya’da bulunan vatandaşların kanuna aykırı bir paylaşımı tespit edilenler hakkında suç duyurusunda bulunmasına da hak tanınıyor. Ayrıca ‘uyar-kaldır’ şikâyet sistemi uygulanıyor. Bizim düzenlememizde de bu maddeler mutlaka olmalı. Uyar-kaldır bizim sistemimizde var; fakat etkin kullanımın oluşması gerekiyor." ifadelerine yer verdi.

Özkaya ayrıca, dezenformasyon yapan kişinin belirli bir süre sosyal medyayı kullanmasının yasaklanabileceğini ve maddi tazminat gibi yaptırımların gelebileceğini belirtti.

Almanya'da dezenformasyona 5 yıla kadar hapis 
Almanya'da dezenformasyon yapan bir sosyal medya kullanıcısına 1 yıldan 5 yıla kadar ceza verilebileceğini söyleyen Özkaya, "Ceza Kanunu’nda ifade özgürlüğünü sınırlamayan, kamuya açık sosyal paylaşım ve ifade özgürlüğü alanında bilginin doğru yayılmasını sağlayan bir düzenleme için çalışma yapabiliriz." dedi. 

ABD Deniz Kuvvetleri, belirsiz geleceğe "metaverse" ile hazırlanıyor ABD Deniz Kuvvetleri, belirsiz geleceğe "metaverse" ile hazırlanıyor

Yeni anayasada sosyal medya maddeleri

Yeni anayasada, sosyal medya ve internet kullanımına yönelik dezenformasyonun önlenmesi için bazı maddelerin de alması planlanıyor. Bu kapsamda Twitter, Facebook ve Google gibi küresel şirketlerin, iletişimi kontrol etme tehdidi ile sosyal medyadaki dezenformasyonu önlemek için bazı maddelerin anayasaya eklenebileceği belirtiliyor.