ABD istihbarat teşkilatının açıklamasına göre yeni casus uydusu uzaya fırlatıldı.

ABD Uzay Kuvvetleri'nden sorumlu Ulusal Keşif Ofisi (NRO), uydunun SpaceX şirketine ait yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketiyle fırlatıldığını belirtti.

Fırlatma işlemi Kaliforniya'daki Vandenberg Hava Kuvvetleri üssünden yapıldı. NROL-87 isimli uydunun yörüngeye bırakılmasının ardından Falcon 9 roketi, üsse geri ibiş yaptı.

ABD Ulusal Keşif Ofisi tarafından geliştirilen NROL-87 casus uydus ile genel keşif görevlerini desteklemek üzere tasarlandı.

NRO, son iki yılda 16 farklı uydu fırlattı. NROL-87 casus uydusunun fırlatılışı NRO'nun, SpaceX Falcon 9 roketini üçüncü kez kullanışı oldu. 

SpaceX firması her zaman yaptığı gibi fırlatmaya yönelik görüntüler paylaştı. Falcon 9 roketinin kalkış ve inişi tek bir video ile takipçilere aktarıldı.

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

Uzay araçlarında yeniden kullanılabilirlik, maliyet açısından oldukça fayda sağladığı için firmalar ve yönetimler tarafından oldukça ilgi görüyor. SpaceX, Falcon 9 roketini geliştirirken bu ve benzeri faydaları güttü ve şu anda aktif bir şekilde kullanıyor. Falcon 9 roketi, yörüngeye yerleştirmek istediği uyduların işlemini bitirdikten sonra kalkış yaptığı alana geri dönüyor.

SpaceX'i bu Falcon 9 üretimine yönlendiren en önemli unsurlardan biri de Starlink projesi oldu denilebilir. Starlink projesi kapsamında yörüngeye binlerce uydu yerleştirilmesi ve devasa bir uydu ağı oluşturulması hedeflendi. Bu durum, devamlı yapılması gereken fırlatma işlemlerini de doğal bir sonuç olarak beraberinde getirdi.