GPS III uydusu, Tesla tarafından ABD ordusu için başarılı bir şekilde  fırlatıldı. Uydu eylül ayında fırlatılmak istenmişti ancak kalkıştan iki saniye önce kalkış otomatik olarak durdurulmuştu. Fırlatılan uydu bu sene ABD Uzay Kuvvetleri için fırlatılmış olan ikinci GPS III nesil uydu. Bu sene uzaya gönderilen diğer GPS III uydusu haziran ayında fırlatılmıştı. Fırlatılan son uydu ile birlikte ABD Uzay Kuvvetleri için şimdiye kadar toplamda 4 GPS III uydu uzaya gönderilmiş oldu. Fırlatılan uydu ABD’ye gelişmiş GPS navigasyon yetenekleri ve müdahalelere karşı korumak için gelişmiş sinyal bozma( jamming) teknolojisi sağlayacak.

TechCrunch tarafından yapılan habere göre Uzay Kuvvetleri için yapılan fırlatma esnasında SpaceX yeni bir besleme roketi kullandı ve fırlatma sonrasında besleyici roketi kontrollü bir şekilde Atlantik Okyanusu üstündeki bir gemiye indirdi.

SpaceX'in önceliği GPS III uydusunun fırlatılması oldu

SpaceX tarafından, fırlatışın başarılı olduğu ve roketin taşıdığı yükün güzel bir yörünge çizdiği belirtildi. Yük şu anda kullanıma geçeceği noktaya doğru ilerliyor, ardından GPS aracı yörüngedeki son noktasına yerleşmesi için tamamen salınacak.

Güney Kore'nin ilk casus uydusunu SpaceX fırlattı  Güney Kore'nin ilk casus uydusunu SpaceX fırlattı 

Gerçekleştirilen fırlatma uyduyu uzaya yollamak için yapılan ikinci denemeydi. Eylül ayının başında yapılan fırlatma denemesinde kalkışa iki saniye kala iki motorun erken başlamasının nedeniyle kalkış otomatik olarak durduruldu. SpaceX, olayı incelediğinde motorların erken başlamış olmasının nedeninin; motor parçalarının korunması için kullanılan örtücü malzemenin eser miktarının, yakıt borularına ulaşmasından kaynaklandığını tespit etti. Araştırma sonuçlarından sonra SpaceX, motor üretimi ve denetleme süreçlerinde değişikliğe gitti.

SpaceX yaşanan sorunu çözmek için NASA için yapacağı Crew-1 kalkışını da erteledi.