SpaceX için çok yoğun bir yıl devam ediyor.

Şimdiden birçok yörünge görevi gerçekleştiren, Elon Musk’ın şirketi SpaceX şimdi ise Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için CRS-25 adını verdiği 25’inci sözleşmeli kargo görevini gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz gün NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılan Falcon 9 ile beraber kargo Dragon 2 uzay aracı sorunsuz bir şekilde CRS-25 görevinin ilk kısımları gerçekleştirildi.

Dragon uzay aracı yörüngede 36 saat kaldıktan sonra 16 Temmuz’da ISS’ye kenetleneceği ve yaklaşık bir ay boyunca ISS’de kalacağı belirtildi.

Dragon’daki toplam kargo kütlesinin, hem basınçlı hem basınçsız 2630 kg olduğu aktarıldı.

NASAspaceFlight’ın haberine göre, Dragon uzay aracındaki kargo da ISS ekipleri için gönderilen malzemeler arasında, bilimsel araştırmalarda kullanılacak teknik ekipmanlar ve gıda malzemeleri yer alıyor. Bunun yanı sıra çeşitli deneyler de yapacağı aktarıldı.

Görev kapsamında ISS’ye gönderilen kargonun, Dünya üzerindeki mineral dağılımını anlamaya yönelik çalışmalarda kullanılacağı aktarıldı.

Bu deneylerden bazıları insan bağışıklık hücrelerini ve mikro yerçekiminden nasıl etkilendiklerini inceleyecekleri belirtildi.

Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi? Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi?

Bir başka deney, bilim insanlarının bazı kurak alanlardan gelen tozun rüzgarlarla dünyanın farklı yerlerine nasıl taşındığını ve bu durumun küresel iklim sistemindeki etkisini araştıracağı kaydedildi