Sri Lanka’da Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Gotabaya Rajapaksa ve Başbakanlık makamında oturan abisi Mahinda Rajapaksa’nın isimleri uluslararası medyada Müslüman gruplara karşı attıkları adımlar sebebiyle zaman zaman gündeme gelmekteydi. Kıyafet ve eğitim alanında yeni düzenlemelere ilişkin aldıkları son kararlar ise yine geniş yankı uyandırdı.  

Tayvan denizaltı programında bilgi sızıntısı iddiası Tayvan denizaltı programında bilgi sızıntısı iddiası

The Hindu’nun haberine göre, bir Budist tapınağında düzenlenen toplantıda konuşan Sri Lanka Kamu Güvenliği Bakanı Sarath Weerasekaera, ev harici yerlerde burka veya yüzü örten peçe benzeri kıyafetleri giymeyi yasaklayan önergeyi imzaladığını ve kabine onayı neticesinde yasağın uygulanmaya başlayacağını açıkladı. Bakan, Sri Lanka’da geçmişte Müslüman kadınların ve kızların hiç burka giymediğini, bu kıyafetin Sri Lanka’ya yeni geldiğini ve dini aşırıcılığın bir sembolü olduğunu belirterek doğrudan Sri Lanka’nın ulusal güvenliğini tehdit altına aldığını ifade etti. Weerasekaera ayrıca Sri Lanka’nın ulusal eğitim politikalarına uygun olmadğı gerekçesiyle İslami eğitim veren binden fazla okulu yakın zamanda kapatacaklarını söyledi. Söz konusu okullarla alakalı olarak, ‘’Kimse kendi arzusuyla bir okul açıp çocuklara istediklerini öğretemez.’’ değerlendirmesinde bulundu.

13 Mart'ta hükümet kanadından yapılan başka bir açıklamada, şüphelilerin iki yıla kadar gözaltında tutulmalarına izin veren terörle mücadele yasasının "radikalleri" "deradikalist" hale getirmek için kullanılacağı aktarıldı.

Mevcut hükümet daha önce de Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirenlerin cenazelerini defnetmek yerine yakma kararı almış ve içlerinde 20 günlük bir bebeğin de dahil olduğu 100’den fazla Müslüman cesedi yakmıştı. İlgili yasaya Birleşmiş Milletler ve ülkedeki hem Müslüman hem de Hıristiyan gruplar yoğun tepki gösterdi ve geçtiğimiz günlerde karar yürürlükten kaldırıldı. Hayatını kaybeden Müslümanların başkente 300 kilometre uzaklıkta bulunan Iranathivu Adası’na götürülerek defnedilmesine karar verildi.