İstanbul Teknik Üniversitesi Savunma Teknolojileri Kulübü (İTÜ SAVTEK), canlı yayınına konuk olan Savunma Sanayii Başkanlığı Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Akyol; AESA Radar’daki gelişmeleri, FOPRAD’daki süreci ve İHA üzerinden HİK (Havadan İhbar ve Kontrol) uçağı için yapılan çalışmaları anlattı.

SavunmaTR’nin de medya sponsoru olduğu İTÜ SAVTEK programında soruları yanıtlayan Ahmet Akyol, AESA Radar’ın ne tür kabiliyetlerde olacağını anlattı.

“AESA Radar APG-83 radarı kadar kabiliyetli olacak”

STM’den Malezya’da önemli imza! STM’den Malezya’da önemli imza!

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Akyol, ASELSAN üretimi AESA Radar’ın en az F-16 Viper tipi savaş uçaklarında kullanılan APG-83 radarı kadar kabiliyetli olacağını söyledi.

AKINCI TİHA üzerinde de benzer bir radar kullanılacağını söyleyen Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Akyol, "Radarlar ile ilgili gelecek vizyonu anlatmak, paylaşmak gerekirse en önemli bileşenleri olan GaN çekirdekte kullanılan bileşenlerin yerli olarak üretimi üzerinde çalıştığımız bir konu. Çoklu Sensör Füzyonu, bu radarların multistatik kullanımı önemli bir konsept. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Bilişsel radarlar ve nihayetinde kuantum radarlar Türkiye’nin halen üzerinde çalıştığı ve önümüzdeki dönem geliştireceği sistemler olarak nitelendirilebilir." dedi.

“İHA üzerinden HİK uçağı için çalışmalar yapıyoruz”

İnsansız Hava Aracı teknolojisinde Türkiye’nin kısa zamanda aldığı yolu değerlendiren ve  İHA üzerinden Havadan İhbar ve Kontrol Uçağı için de müjde veren Akyol, “İHA üzerinden HİK (Havadan İhbar ve Kontrol) uçağı için çalışmalar yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“FOPRAD’ın kara versiyonunu envantere aldık”

SSB Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Akyol, bitki örtüsü nedeniyle görüşün olmadığı alanlarda hareketli hedef tespitinde kullanılan FOPRAD için de yeni gelişmelerin olduğunu belirtti.

Türkiye’nin bu sisteme ihtiyacı olduğunu söyleyen Akyol son olarak, “FOPRAD’ın kara versiyonunu envantere aldık. İHA‘da kullanımı için de çalışma başlattık.” dedi.