Devletler, savaş alanında teknolojinin kullanılmasının yanı sıra "teknolojik savaş" dünyasında da muhafaza ve taarruz stratejilerini geliştiriyor. Buna örnek olarak geçen günlerde ABD donanmasının yayınladığı yeni siber güvenlik stratejisinde, "teknolojik savaş" türüne odaklanarak servis ağlarını bir savaş alanı olarak benimsemek gereksiniminin üzerinde durulmuştu. Türkiye Cumhuriyeti de yenilikçi tutumunu pek çok alanda olduğu gibi savunma sahasında da sergileyerek çalışmalarını geliştirmeye devam ediyor.

22 Ağustos 2020 tarihinde T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından SAGA çağrısı yapıldı. SSB, Siber Güvenlik Ar-Ge Yol Haritası kapsamında yapılan SAGA çağrısına dair açıklamada bulundu ve açıklamada, "Siber Güvenlik Teknolojileri OTAĞ çalışmaları sonrasında gerçekleşen 6. Ar-Ge Yol Haritası çerçevesinde Siber Güvenlik Teknolojilerinin Geliştirilmesi konulu Savunma Sanayii Ar-Ge Geniş Alan (SAGA) Çağrısı'na çıkılmasına karar verilmiştir." ifadeleri kullanıldı. Siber Güvenlik Teknolojilerinin Geliştirilmesi SAGA Çağrısı kapsamında çalışılması hedeflenen alanlara da açıklamada yer verildi. Çağrı kapsamında aşağıdaki hedefler belirtildi;

Rusya kamikaze İHA'lar için düğmeye bastı Rusya kamikaze İHA'lar için düğmeye bastı
  • Kritik Altyapılarda Anomali/Zafiyet Tespiti/Engelleme Sistemleri 
  • Siber Taarruz Yöntemlerinin Geliştirilmesi 
  • Bulut (Cloud) Güvenliği
  • Nesnelerin İnterneti (IOT) Güvenliği
  • Mobil Cihaz Güvenliği

SAGA'ya cevap vermenin ilk adımını SSB Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Portalı'na (https://arge.ssb.gov.tr/Sayfalar/default.aspx) üye olmak oluşturuyor. Ardından "Çevrimiçi SAGA Başvuru Formu" doldurularak, yapılan başvurunun numarasının ve başvurunun yapıldığını gösteren resmi yazı veya dilekçenin SSB Genel Evrak Birimi'ne iletilmesi gerekiyor. SSB Genel Evrak Birimi'ne başvuruların son tarihi 18 Eylül Cuma günü saat 17.00 olarak kararlaştırıldı. İlgililerin incelemesi için sitede çağrı duyurusu ve başvuru kılavuzu da yayınlandı.