Dünyanın en büyük uzay taşımacılığı şirketlerinden biri olan SpaceX, dünyada internetin gitmediği bir yer kalmaması için yeni Starlink uydularını fırlatmaya devam ediyor.

SpaceX'in bu amaçla fırlattığı uyduların sayısı 70 bine yaklaşmış durumda.

Şu anda 72 yörünge katmanında 1021 adet aktif uyduya sahip olan Starlink, diğer uyduları da devreye alarak genişlemeye devam ediyor.

2021 için 2000 adet uyduyu geride bırakmayı hedefleyen şirket, Starlink filosunu önümüzdeki yıllarda 12 bin ve daha sonra 42 bin uydu olacak şekilde genişlemeyi hedefliyor.

Abone sayısı 70 bine yaklaştı

OSB'lerden deprem bölgelerine önemli destek OSB'lerden deprem bölgelerine önemli destek

Elon Musk yaptığı açıklamada, Starlink'in anlık kullanıcı sayısının 69 bin 420 seviyesine eriştiğini duyurdu. Henüz kısıtlı bölgelerde hizmet veren platform için bu rakam oldukça önemli. Elon Musk yaklaşık 6 aylık bir süreç içerisinde kutup bölgelerine de hizmet vermeye başlayacağını ifade etti.

Şirket diğer taraftan uçakta WiFi hizmeti için Boeing 737 ve Airbus A320 modellerine odaklanacak.

Starlink'in fiyatı ve erişim bölgeleri

SpaceX, Starlink internet hizmeti sunduğu kullanıcılardan tek seferlik kurulum bedeli için 499 dolar, aylık ise 99 dolar abonelik ücreti alıyor.

Starlink, kulllanıcılarına bu fiyatlar karşısında şu anda 300Mb/s civarında internet hızı sunuyor. Ancak yeni uyduların fırlatılması ve daha alçak yörüngeye yerleştirilmesi ile birlikte internet hızının daha da artacağı düşünülüyor.

Starlink hizmeti şu anda Kuzey Amerika, Avrupa ve Okyanusya'dan toplam yedi farklı ülkede beta aşamasında kullanılabiliyor.  Şirketin hedefi ise 2021 sonu itibarıyla bu hizmeti tüm ülkelere sunmak.