Uzay çalışmalarının Dünya'da çeşitli hizmetler sunması büyük bir avantajken uzay çöplerinin büyük facia riskleri taşıması da bir o kadar dezavantaj. Artan uzay çöplerinin oluşturduğu riskler ve gökyüzünün görülmesini engellemeleri karşısında harekete geçen SpaceX, bu duruma bir çözüm getirmeye hazırlanıyor.

17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü 17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü

Şirketin sahibi Elon Musk, Twitter'da Starship'i uzay çöplerini almak için kullanarak söz konusu sorunu çözmeye yardım edebileceğini söyledi.

The Independent'ta yer alan habere göre, Twitter'da SpaceX'in "uzay enkazını er ya da geç temizlemek için bir yol düşünüp düşünmediğini" soran ve "kontrolden çıkması halinde bunun gelecekte doğrudan işini etkileyebileceğini" belirten bir kullanıcıya Musk cevap olarak, Starship'i kullanma planını duyurdu. Musk Twitter'da, "Evet, Starship'i uzayda uçurup hareketli kaporta kapağıyla enkazı yutabiliriz." şeklinde bir açıklamada bulundu.

Kaporta kapısı, Starship'in uzaya taşıdığı herhangi bir yükün üzerine kapanacak, gerekli yörüngeye ulaştığında yükü dışarı çıkarmak için açılacak ve daha sonra uzay gemisinin Dünya'ya dönüş yolculuğundan önce tekrar kapanacak büyük kapaktır.