Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık

Türk savunma sanayiinin en önemli mühendislik ve AR-GE şirketlerinden olan STM, Malezya’da düzenlenen Langkawi Uluslararası Denizcilik ve Havacılık Fuarı’nda (LIMA 2023) önemli bir anlaşmaya imza attı.

STM, Malezya Donanması’nın LMS Batch 2 ve MPMS Projelerinde teknoloji transferi içeren destek sağlayacak.

STM resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada;

“Dost ve kardeş Malezya'nın tedarik etmeyi planladığı LMS Batch 2 ve MPMS Projeleri kapsamında, Technology Depository Agency Berhad (Malezya-TDA) ile askeri denizcilik alanında teknoloji transferi de içeren iyi niyet anlaşmasına imza attık.” ifadelerine yer verildi.

STM, Malezya ile gemi inşa alanında da iş birliğine gidiyor

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz Anadolu Ajansı’na, hem fuara hem de yapılan görüşmelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türk savunma sanayisinin 18 firma ve büyük bir ağırlıkla fuara katıldığını belirten Güleryüz, kendilerinin de Malezya’da takip ettikleri işleri ve potansiyeli dikkate alarak deniz projelerine ağırlık verdiklerini söyledi. Güleryüz, 2010 ve daha öncesinden beri farklı projelerle ilgili görüşmeler yürüttüklerini ifade etti.

Gördükleri ilginin kendilerine heyecan verdiğini vurgulayan Güleryüz, su üstü platformlarını ve Malezya için de çok uygun olduğunu düşündükleri STM500 denizaltısını tanıttıklarını, heyecanlı ve hareketli bir fuar geçirdiklerini anlattı.

Güleryüz, Malezya Deniz Kuvvetlerinin belli alanlarda acil de sayılabilecek ihtiyaçları bulunduğuna işaret ederek, bu ülkenin gemi çeşitliliğini azaltabilmek ve idame süreçlerini uzun vadede çok daha fazla kolaylaştırabilmek gibi bir yaklaşım içinde olduğunu dile getirdi.

STM olarak ADA sınıfı korvetlerin ilk 4’ünün inşasında Deniz Kuvvetleri ile beraber çok önemli rolleri bulunduğuna dikkati çeken Güleryüz, İ sınıfı fırkateyni hayata geçirdiklerini, Ukrayna için de gemi inşasına devam ettiklerini bildirdi.