Türk savunma sanayiinin özgün ürünleri dünya ordularının ihtiyaçlarını karşılıyor.

CNN Türk'ten Ahmet Melik Türkeş'in, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ile gerçekleştirdiği röportaja göre KARGU kamikaze İHA, 10’a yakın ülkeye ihraç edildi ve 15 ülkeyle ihracat için sıcak görüşmeler bulunuyor.

AW119 Helikopteri Kara Havacılık Okulu'nun envanterine girdi AW119 Helikopteri Kara Havacılık Okulu'nun envanterine girdi

Tek er tarafından taşınabilen, görüş içi ve görüş ötesi hedefleri tespit ve imha etme kabiliyetine sahip, Taşınabilir Döner Kanatlı Milli Vurucu İHA KARGU; görev bilgisayarı marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra edebilirken operatör tarafından görev bölgesinde tespit edilen sabit veya hareketli hedefleri etkin ve isabetli şekilde imha edebiliyor.

“Man-in-the-Loop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde görev yapan KARGU, “Vurucu İHA Platformu (VİHA)” ve “Yer Kontrol Ünitesi” bileşenlerinden oluşuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve yabancı ülkelerin envanterinde yer alan KARGU; yüksek riskli, kompleks çatışma bölgelerindeki görüş içi ve ötesi hedeflerin tespit ve teyidini sağlayarak kullanıcı personele keşif, gözetleme, istihbarat ve hassas vuruş imkanı sağlıyor.

KARGU ayrıca, görev iptali ve eve dönüş fonksiyonları sayesinde tekrar kullanılabiliyor ve Elektro Optik ve Kızılötesi kameraları vasıtasıyla gece ve gündüz görev yapabiliyor.