MAKS-2021 Uzay ve Havacılık Fuarı’nda ilk kez halka tanıtılan Su-57 Checkmate uçağının fiyatı belli oldu.

ASELPOD sistemi Irak’ta görüntülendi ASELPOD sistemi Irak’ta görüntülendi

İzvestiya’nın haberine göre Rosteh Başkanı Sergey Çemezov, MAKS-2021 Uzay ve Havacılık Fuarı’nda yaptığı açıklamada Su-57 Checkmate savaş uçağı fiyatının 25-30 milyon dolar arasında olacağını söyledi. Çemezov, yeni Rus uçağının fiyatını yabancı muadilleri olan Fransız Dassault Rafale ve İsveçli Saab Gripen ile karşılaştırarak uçakların 60-90 milyon dolar fiyatı olduğuna dikkat çekti. Rosteh yetkilileri ise Checkmate’in pilot için yapay zeka desteği de dahil olmak üzere yenilikçi çözümleri ve teknolojileri birleştirdiğini belirtti.

Ayrıca Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov 20 Temmuz'da Checkmate'in dört yıl içinde hazır olacağını açıkladı ve yeni avcı uçağının Su-35'ten daha ucuz olacağını vurguladı. Manturov, maliyetin azaltılması için Checkmate'in mümkün olduğunca Su-57 ile birleştirileceğini kaydetti. Öte yandan Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, yeni avcı uçağının halihazırda yabancı bir müşterisinin olduğu bilgisini paylaştı. 

Maksimum yük kapasitesi 7,400 kg olan uçağın kalkış ağırlığının yaklaşık 18 ton ve menzilinin 3 bin kilometre olduğu açıklandı. Rusya’nın ilk tek motorlu savaş uçağı olan Checkmate’in, ses hızının 2 katına kadar çıkabileceği bilgisi paylaşılırken uçağın ilk uçuşunu 2023 yılında gerçekleştirmesi ve 2026 yılında Rus Hava Kuvvetleri’ne ilk tesliminin yapılmasının planlandığı belirtildi.