Çek Cumhuriyeti’nden F-35 kararı Çek Cumhuriyeti’nden F-35 kararı

Rus savaş uçakları, Prometheus ve Triumph tipi hava savunma sistemlerine hedeflerin nasıl bulunacağını öğretecek. Su-57'ler ise S-400 ve S-500'ler ile veri alışverişinde bulunacak.

İzvestiya adlı internet sitesinin haberinde beşinci nesil Su-57'lerin otomatik moddayken tespit edilen unsurları hava savunma sistemleriyle paylaşma kabiliyetine sahip olacağı ifade edilirken, kara konuşlu radarlardan düşman uçaklar hakkında bilgi almasını sağlayacak bir yazılımın geliştirildiği belirtildi. Su-57'ler ile hava savunma sistemleri arasındaki söz konusu veri alışverişine ilişkin testlerin, Rus Savunma Bakanlığı ve uçak üreticileri tarafından onaylanan plana göre 2021 yılı içerisinde yapılacağı bilgisi haber metninde yer aldı. Bahsi geçen entegrasyonun uzun menzilli S-400 ve S-500 hava savunma sistemlerini kapsayacak olmasının yanı sıra; Pantsir-S, Tor-M2, Buk-M3 gibi kısa ve orta menzilli hava savunma sistemleri içinde hayata geçirilmesinin hedeflendiği vurgulandı. 

Haberde eski hava kuvvetleri komutan yardımcısı korgeneral Ayteç Bijev’in, bahsi geçen entegrasyonun işler hale getirildiği takdirde tek bir bilgi havuzu oluşacağını vurguladığının altı çizilirken, durumun hava kuvvetlerine çok ciddi bir kuvvet kazandıracağına ilişkin ifadelerine de yer verildi. Bu sayede eldeki ekipman ve mühimmattan maksimum verim alınmasının mümkün olacağı ve pilotların kararlarını çok daha hızlı alıp etkin şekilde uygulayabilmelerinin sağlanacağı vurgulandı.