Sudan ve Etiyopya arasında meydana gelen silahlı çatışmalarda can kayıpları olmaya devam ediyor.

The Washington Post sitesindeki haberde 6 Sudan askerinin Sudan-Etiyopya sınırında çıkan çatışmalarda yaşamını yitirdiği bilgilerine yer verildi.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Söz konusu açıklama, Etiyopya ordusu ile milis güçlerinin iki ülkeyi birbirine bağlayan ve tartışmalı bir tarım bölgesi olan Faşka sınır bölgesine saldırdığının iddia edilmesinden bir gün sonra geldi.  

Etiyopya ile on yıllardır süren anlaşmazlık, Sudan'ın 1900'lerin başında iki ulus arasındaki çizgiyi belirleyen bir anlaşmaya göre sınırları içinde olduğunu söylediği geniş tarım arazileri üzerinde odaklanıyor. İki ülke, anlaşmazlığı çözmek için en son geçen Aralık ayında çoğunluğu Hartum'da olmak üzere tur görüşmeleri yapmış, ancak ilerleme kaydedilmemişti.

Geçen yıl Sudan'ın Faşka'ya asker göndermesi ve bölgedeki Etiyopyalı çiftçileri ve milisleri sürmesi sonrasında meseleler tırmanmıştı. Açıklamalara göre, geçen yılın Kasım ayından Ağustos ayına kadar Etiyopya güçleri ve milislerle çıkan çatışmalarda en az 84 Sudan askeri yaşamını yitirdi.