Suriye askeri istihbaratı ve Rus Savunma Bakanlığı bir operasyon gerçekleştirdi ve bunun sonucunda Wagner Paralı Asker Şirketi personelleri 24 Haziran gecesi Rus Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzalamak zorunda kaldı.

Rus Wagner şirketinin Rusya'da Moskova'ya doğru kalkışmasından önce Rusya Savunma Bakanlığı bütün paralı asker şirketleri ile sözleşme imzalanması şartını koşmuştu. Bütün paralı asker şirketleri bu sözleşmeyi imzalarken Wagner şirketi imzalamayı kabul etmemişti. 

Reuters'a konuşan konuya aşina kaynaklara göre Wagner güçlerinin Moskova'ya yürüdüğü günün gecesi Suriye askeri istihbaratı (Muharebat), Wagner güçlerinin bulunduğu bölgelerden internet ve telefon iletişimini kapattı: Personeller birbirleriyle veya akrabalarıyla iletişim kuramadı.

Aynı zamanda bir grup Rus subayı Suriye'ye gitti. 24 Haziran'da Suriye askeri istihbaratı ve Rus ordusu, Wagner'i kontrol altına alma operasyonunu yakından koordine ediyordu.
 

Aynı gün, 10 Wagner subayı, Rusya Savunma Bakanlığı'nın Hmeymim hava üssüne çağrıldı.
 

Suriye'deki tüm Wagner güçlerinin, doğrudan Savunma Bakanlığı'na rapor verecekleri yeni sözleşmeler imzalamaları istendi.

Rus Savunma Bakanlığı'nın bağlılığına geçiş sırasında personellerin maaşları düşürüldü. Sadece birkaç düzine Wagner personeli yeni sözleşme imzalamayı reddetti ve bu Suriyeli yetkilileri şaşırttı, daha fazla direniş bekliyorlardı.

Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor

Sözleşme imzalamayı reddeden personeller, Rus uçaklarıyla ülke dışına, Rusya'ya götürüldü.