Sözleşme, 4 Aralık Cumartesi günü, Suudi Yatırım Bakanı Halid Al Falih ve Fransa Hükûmeti’nin Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Bakan Delegesi Franck Riester’in huzurunda, THC Yönetim Kurulu Başkanı Raid İsmail ve Airbus Helicopters CEO'su Bruno Even tarafından imzalandı. 

Helikopter filosunu bölgesel bir etkinliğe kavuşmak amacıyla bir süreden beri agresif bir büyüme stratejisi uygulayan THC, şimdiki siparişiyle Avrupa’nın havacılık devi Airbus’ın beş kanatlı H145 modelinden 20 adet, ACH160 modelinden ise 6 adet helikopter teslim alacak. Airbus yönetimi, Krallık tarafından satın alınan bu hava taşıtlarının, geleneksel havacılık yakıtlarına alternatifler geliştirmede ve helikopter uçuşlarının dekarbonizasyonunu sağlamada önemli bir kilometre taşını işaret eden en son teknolojiler içerdiğini, tamamının bio-yakıt uyumlu motorlara sahip olduğunu belirtiyor. 

Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği

Defense Here'in haberine göre Hizmetlerini iki yıl önce başlatan THC, Suudi Arabistan'da Vizyon 2030'un gerçekleşmesini destekleyen ve uzun vadeli ticarî getiri sağlayan yeni sektörleri harekete geçirme stratejisinin bir parçası olarak, Kamu Yatırım Fonu tarafından lüks turizm ve hava yolculuğu hizmetlerine yönelik artan talebi karşılamak amacıyla  kuruldu. Şirket, daha önce yüksek profilli VIP gezgin ve konukların iç turizm destinasyonlarına erişimini artırıp kolaylaştırmak için Airbus’tan 10 adet H125 helikopteri satın almıştı. Bu son alımla birlikte, THC’nin pistindeki araç sayısı 36’ya çıkmış olacak. 

THC Yönetim Kurulu Başkanı Raid İsmail, imza töreninden sonra yaptığı açıklamada, şirket olarak misyonlarının dünya standartlarında bir ulusal havacılık şampiyonu yaratmak olduğunu vurgulayarak, “Bugün bu anlaşmayı güvenilir ortağımız Airbus ile imzalarken, Suudi Arabistan Krallığı’nın 2030 Vizyonu’nu gerçekleştirmeye odaklanan ulusumuzla birlikte, büyüme yolculuğumuzda önemli bir kilometre taşını daha işaretlemiş olduk” diye konuştu. 

Suudi Kamu Yatırım Fonu, THC’yi, Suudi Arabistan'da Vizyon 2030'un gerçekleşmesini destekleyen ve uzun vadeli ticarî getiri sağlayan yeni sektörleri harekete geçirme stratejisinin bir parçası olarak önceki yılın yaz aylarında kurdu. THC, Krallığın ilk ve tek ticarî helikopter operatörü olarak iki buçuk yıldır hem filosu, hem de hizmet yelpazesini hızla geliştiriyor.