Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İzmir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İzmir'de

Suudi savunma firmaları uluslararası fuarlarda boy göstermeye devam ediyor.

Standın ziyaretçileri, Suudi Arabistan'daki askeri ve savunma sanayii sektöründeki son gelişmeler ve sektörün askeri aygıtın bilgi ihtiyaçlarını karşılayan yerel teknolojiler hakkında bilgi aldı.

Al Sharq'ın haberine göre Suudi Arabistan'ın, Askeri Sanayi Otoritesi aracılığıyla 2030 yılına kadar askeri teçhizat ve hizmetlere yönelik hükümet harcamalarının yüzde 50'sinden fazlasını millileştirmeye çalıştığı biliniyor. Birçok askeri ve savunma sistemini ve sektörün ülkede millileşme sürecini desteklemeye katkıda bulunan, yeni yeteneklerin geliştirilmesini kapsayan hamle ile sivil ve askeri havacılık sektöründe millileşme yüzdesi 2018’de yüzde 2’den geçen yıl 2021’de yüzde 11,7’ye yükseldi.

Kurumun başkanı Mühendis Ahmed el-Avheli, 2030 hedefinin sektörün gelişimi için net ve doğru bir vizyon belirlediğini, niteliksel ortaklıklar yaratmaya yönelik baskıya işaret ederek, yatırım yapmak isteyen uluslararası yatırımcılarla buluşmanın gerçekleştiğini söyledi. Suudi Arabistan, gelecek vaat eden yatırım fırsatları sunarken uluslararası şirketleri destekleme ve askeri, savunma ve güvenlik endüstrileri pazarına girişlerini kolaylaştırmaya devam ediyor.

Stanttaki Suudi Arabistan askeri sanayi kuruluşların sayısı dikkat çekiciydi. Ülkede geçen haziran ayının sonu itibariyle 291 kuruluşa askeri sanayi izni verildi, 174 tesis ruhsatlandırıldı, sadece askeri ve sivil ürün veya hizmet sağlayan tesislerin payı yüzde 41 olurken tedarikçi kuruluşların payı da yüzde 42’ye ulaştı.