Suudi Arabistan, ABD'nin CAATSA yaptırımları tehdidine rağmen savunma sanayii alanında Rusya ile yakınlaşmaya devam ediyor.

Mena Defense'in haberine göre Suudi Arabistan'ın, Krasukha-4 tipi elekronik harp sistemleri (EWS) konusunda Rus savunma sanayii şirketi Rosoboronexport ile görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi. Görüşmelerin son aşamada olduğu ve bazı Rus yetkililerin teknik detayları görüşmek üzere başkent Riyad'a geldiği vurgulandı.

İran ve Cezayir orduları tarafından aktif olarak kullanılan Rus tasarımı Krasukha-4 tipi elekronik harp sistemlerinin, 2011 yılında Basra Körfezi'nde İran tarafından ABD'ye ait RQ-170 insansız hava aracının düşürülmesinde kullanıldığı iddia edilmişti.

Krasukha-4 daha önce Libya ve Dağlık Karabağ çatışmalarında kullanılmış, 18 Mayıs 2020 tarihinde Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne ait Bayraktar TB2 SİHA'lar tarafından imha edilmişti.

Krasukha-4

Güney Kore'den Polonya'ya savunma ödemeleri için kredi Güney Kore'den Polonya'ya savunma ödemeleri için kredi

Tam ismi 1RL257 Krasukha-4 olan sistem, 1L269 Krasukha-4’nin geliştirilmiş versiyonu. Concern Radio-Electronic Technologies (KRET) tarafında üretilen ve KAMAZ 6350 8×8 Taktik Tekerlekli Araç üzerine şekillenen Krasukha-4, elektronik harp  aracı ve komuta kontrol aracından meydana geliyor.

Krasukha-4, alçak dünya yörüngesindeki casus uyduları, yer radarları, GPS, haberleşme ağları, Havadan İhbar Kontrol Uçakları(AWACS) ve seyir füzeleri radar altimetrelerini karıştırmak üzere geliştirildi.

Çeşitli kaynaklarda 300km menzili olduğu belirtilen Krasukha-4, 8kHz – 18GHz bant aralığında çalışıyor.  360 derece yan ve 1-60 derece yükseliş açı değerlerine sahip sistem, 20 dakikada kurulup yine 20 dakika da intikale hazır hale getirilebiliyor.