Pegasus casus yazılım skandalı dünya kamuoyunda yankılarını sürdürüyor.

Middle East Eye'ın özel haberine göre Suudi Arabistan, İsrail merkezli NSO Group tarafından üretilen Pegasus casus yazılımını kullanarak Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi'nin lideri Raşid Gannuşi'yi hedefledi.

Raşid Gannuşi'ye ait telefon numarasının 2016'dan bu yana, Forbidden Stories ve Uluslararası Af Örgütü'nün açıkladığı 50.000 numaralık izleme listesinde yer aldığı belirtildi. Forbidden Stories'ten yetkililer Gannuşiye kullandığı iki numaradan birinin Pegasus casus yazılım tarafından izlendiğini bildirdi.

Dünya Kupası içerikli siber saldırılarda artış Dünya Kupası içerikli siber saldırılarda artış

Middle East Eye'ın üst düzey bir kaynağa dayandırdığı bilgilere göre Suudi Arabistan 2019 yılında Gannuşi'nin hedef alınmasına karar verdi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Gannuşi, ''Kardeş bir ülkenin, demokratik yollarla seçilmiş bir meclis başkanını heded alması korkutucu. Bu kesinlikle kabul edilemez. Tunus güvenlik birimlerini soruşturmaya çağırıyorum.'' ifadelerini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü'nden yetkilileer Gannuşi'nin telefonu ve numarası üzerinde incelemelerin henüz yapılmadığını vurguladı. 

NSO Group tarafından üretilen casus yazılımın, Raşid Gannuşi dışında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ve Lübnan Cumhurbaşkanı Michael Aoun gibi önemli isimleri hedeflediği açıklanmıştı.