Yemen'deki İran destekli Husi güçler dün gece, dünyanın en büyük petrol nakliye limanlarından olan ''Ras Tanura Limanı'' ve ''Saudi Aramco'' tesislerine balistik füzeler ve İHA'larla saldırı düzenledi.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'nın Enerji Bakanlığı sözcüsüne dayandırdığı haberde, ülkenin doğusunda yer alan Ras Tanura bölgesine denizden gelen insansız hava aracı (İHA) ile gerçekleştirilen saldırıda can ve mal kaybının yaşanmadığı belirtilirken, Dhahran bölgesindeki Saudi Aramco tesisine yönelik balistik füze saldırısının hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği açıklandı. Enerji Bakanlığı sözcüsü saldırının dünya enerji arz ve güvenliğini tehlikeye attığını belirterek ''Suudi Savunma Bakanlığı ulusal güvenliği ve küresel enerjinin güvenliğini koruyacak ve bu tür terör eylemlerine son verecek." ifadelerini kullandı.

Yemen'deki İran destekli Husi güçlerin sözcüsü Yahya es Seri, Suudi Arabistan topraklarında hassas bir operasyon düzenlediklerini ve operasyonda Ras Tanura ve Saudi Aramco'nun yanısıra Cezan, Asir, Demmam kentlerinde bulunan askeri hedefleri 8 balistik füze ve 14 İHA ile vurduklarını iddia etmişlerdi.

Rusya: “Ukrayna’daki İngiliz askerleri meşru hedef olabilir” Rusya: “Ukrayna’daki İngiliz askerleri meşru hedef olabilir”