Suudi Arabistan, Yemen'deki İran destekli Husi güçlerin balistik füze saldırılarından korunmak için ülkesine daha fazla hava savunma sistemi konuşlandırılmasını istiyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre Riyad yönetimi son zamanlarda acil kodu ile ABD'den Patriot hava savunma sistemi talebinde bulundu.

Beyaz Saray yönetimi ise Suudi Arabistan'ın bu talebini Şubat ayı içerisinde gerçekleştirerek, ülkedeki Patriot bataryalarına ek olarak yeni sistemler konuşlandırdı.

Ancak Suudi Arabistan yönetiminin acil talebine rağmen ABD'nin geç hareket etmesi Riyad yönetiminde rahatsızlık oluşturduğu vurgulandı.

Patriot hava savunma sistemi

İlk Patriot hava savunma sisteminin üretim kararı, ABD Hava Kuvvetleri tarafından 1980'lerde alınmıştı. Patriot füzeleri ilk kez 1991'deki Körfez Savaşı'nda Suudi Arabistan ve İsrail'i korumak için kullanıldı. Bu füzeler, Irak Scud füzelerine karşı savunma sağladı. Teknoloji geliştikçe ve tehditler değişkenlik gösterdikçe, Patriot füzeleri de bu doğrultuda geliştirildi.

Patriot füze sistemleri, entegre hava ve savunma sisteminin bir parçası olarak hava tehditlerine karşı savunma sağlama görevi görüyor. Patriot kısa sürede tepki verme, aynı anda birden fazla hedefi angaje etme, iyi derecede yer hareketliliği ve elektronik manipülasyona direnme yeteneği ile ön plana çıkıyor. 

Özellikler

Tipi: Kısa menzilli

Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti

Güdüm sistemi: Aktif radar güdümlü

Harp başlığı: Harp başlığı yok

Azami etkili menzili: 20+ km

Azami etkili irtifası: 15.000 m

Sürat: 4,5 Mach