Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Suudi Arabistan, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (Nazaha) çalışanlarının da içinde olduğu bir yolsuzluğa şahit oldu.

Açıklama Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu'nun Twitter hesabı üzerinden yapıldı. Yapılan paylaşımda; bir hayır derneği başkanı, çeşitli askerî kurumlardaki memurlar, bakanlık ve kamu kuruluşunda çalışanlar da dahil olmak üzere başlatılan 20 ceza davasının ayrıntılı bir listesine yer verildi.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu'nun açıklamasında yer alan bilgiye göre, mali ve idari yolsuzluk suçları en çok; rüşvet, görevi kötüye kullanma, kamu parasını zimmete geçirme, sahtecilik ve kara para aklama olarak belirlendi.

Listede, Nazaha çalışanlarından 4 ismin bulunması dikkat çekti. 4 şüpheliden ikisinin yolsuzluk davalarında suçluları örtbas etmek karşılığında rüşvet alan memur oldukları ortaya çıktı. Suçları örtbas edilenler arasında Ulusal Muhafız Bakanlığı’nda görev yaptıkları sırada yasa dışı faaliyetleri nedeniyle haklarında soruşturma açılan üçü emekli dört tümgeneral de bulunuyor.

Yolsuzluk şüphelilerinden bazılarının Bakanlık adına yabancı şirketlerle sözleşme yapmaları karşılığında 200 milyon riyalden (53 milyon dolar) fazla rüşvet aldıkları belirlendi.

Yolsuzluk yapanlar arasında eski bir üniversite rektör yardımcısı da var. Eski rektör yardımcısı, üniversitede proje yönetimini denetlediği dönemde banka hesapları ve gayrimenkul varlığının artması sonucu yasadışı servet edinme suçlamasıyla gözaltına alındı. Bu kişinin, üniversite ile sözleşme yapan ticari kuruluşlardan geldiği tespit edilen 19 mülke sahip olduğu ortaya çıktı.

Yolsuzluk gerekçesi ile gözaltına alınanlar arasında hayır kurumu başkanı, mahkeme eski inceleme kurulu başkanı da bulunuyor.

Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, bir kamu görevlisine hukuk dışı işlem yapması için cebir uygulayan, şiddet kullanan, tehdit eden ya da kanunen kamu görevlisinin kendisine verilen görevlerden birini yapmasını engelleyen kişileri ve zimmetine para geçiren, kişisel çıkarı için makamını kullanan, çalıştığı kurumdan ayrıldıktan sonra bile kamunun çıkarlarına zarar veren kişileri izlemeye ve yakalamaya devam edecek. Komisyon ayrıca, mali ve idari yolsuzluk vakalarının zaman aşımına uğramaması için özel çaba sarf edildiğini bildirdi.